Tarantula ukraińska dotarła do Polski. To jeden z największych jadowitych pająków w Europie

2022-08-19 11:06

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. To jeden z największych jadowitych pająków w Europie. "Notowano przypadki agresywnych ataków tarantuli na ludzi i zwierzęta. Preferuje obszary trawiaste o charakterze stepowym lub pustynnym, przez co zasiedla niektóre tereny rolnicze" - informuje Fundacja IRME. Czy jej ugryzienie jest groźne?

Tarantula ukraińska
Autor: Twitter

Tarantula ukraińska żyje na terenach od Chin aż do Europy środkowej. Występuje również we wschodniej Australii. Na tereny Europy środkowej gatunek ten dotarł po wycofaniu się lodowców. Jednak wraz z ociepleniem klimatu, tarantula ukraińska poszerza zasięg swojego terytorium. Dotarła również do Polski.

Pierwszy raz odnotowano pojawienie się tarantuli ukraińskiej w naszym kraju w 2019 roku. Obecnie przebywa przede wszystkim na terenach wschodniej Polski. Występują na obszarach łąk i terenów otwartych. Dr Piotr Bębas z Wydziału Biologii UW twierdzi, że można je spotkać w Bieszczadach.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Ten jadowity pająk osiąga 40 mm wielkości

Tarantula ukraińska, zwana również tarantulą rosyjską (Lycosa singoriensis), to jeden z największych przedstawicieli pająków z rodziny pogońcowatych. Dorosłe samice osiągają rozmiary od 28 do nawet 40 mm bez odnóży, choć Fundacja IRME podaje, że występują nawet 6 cm osobniki. Ważą średnio od 2,6 do 7 g. Jest to największy pająk występujący w Europie Środkowej. Pająk ten występuje w kolorze brązowoszarym, a na odnóżach ma plamki.

Aparat jadowy składa się z pary gruczołów jadowych i masywnych szczękoczułków. Są one zbudowane z grubej podstawy i ruchomych kolców jadowych.

Tarantula ukraińska żyje w zbudowanych norach o średnicy 2-4 cm i długości 30-60 cm. Nory wyłożone są nicią pajęczą, a wejście pokryte oprzędem. W ciągu dnia pająki te przebywają zazwyczaj w norach, ale nocą czyhają na ofiarę przy wejściu. Upolowaną zdobycz chowają w głąb.

Czy ukąszenie tarantuli ukraińskiej jest niebezpieczne?

Tarantule ukraińskie są pająkami polującymi. Mogą również wykazywać agresję w stronę innych zwierząt i ludzi - odnotowuje się przypadki ukąszeń. Jednak ukąszenie jednego pająka nie zagraża życiu człowieka. Jego objawem jest zaczerwienienie i ból w miejscu ugryzienia.

W jadzie mogą znajdować się peptydy wykazujące właściwości drobnoustrojowe przeciw bakteriom Gram-ujemnym i Gram-dodatnim oraz grzybom.