Takich karetek mamy w Polsce za mało. Mieszkańcy zgodzili się wyłożyć 0,5 mln zł
Miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim już niebawem będzie dysponować nietypową karetką. Władze Włocławka planują zakupić specjalny pojazd przeznaczony do transportu osób otyłych, a pomysł był oddolną inicjatywą mieszkańców.
Otyłość to problem globalny. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że w 2022 roku stwierdzono ją u co ósmej osoby. A zatem skala jest ogromna. Problem polega na tym, że tego rodzaju pacjenci mają także inne choroby współistniejące, a niesienie pomocy medycznej bywa utrudnione. Włocławek wychodzi naprzeciw potrzebom okolicznych mieszkańców i kupuje specjalną karetkę.
Karetka dla otyłych. Ruszył przetarg na planowany zakup
Włocławek to miasto powiatowe w województwie kujawsko-pomorskim. Dane z grudnia 2023 roku wykazują, że wówczas było tam 94 928 mieszkańców. A zatem szansa na to, że w tak licznym gronie nie brakuje osób otyłych, jest duża.
Okazuje się, że pomysł zakupu karetki dla otyłych był właśnie inicjatywą oddolną. To mieszkańcy zagłosowali, że w ramach budżetu obywatelskiego chcą, by dokonać takiej inwestycji. Za pomysłem głosowało 516 osób, a na zakup przeznaczono 600 tys. złotych.
Jak informują lokalne media, pomysłodawcą był kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego we Włocławku, Przemysław Kożan. To on wskazał, że ambulans dla otyłych jest bardzo potrzebny.
- Społeczeństwo w chwili obecnej niestety jest coraz bardziej otyłe, my ten problem zauważamy. Kwota 600 tys. zł w pełni pokryje koszty zakupu pojazdu ze specjalnymi noszami i krzesełkiem dla ciężkich pacjentów - wyjaśnia specjalista.
Przemysław Kożan dodaje także, że dzięki temu pogotowie będzie mogło zapewnić pacjentom niezbędny komfort. Warto przypomnieć, że otyłość to poważna choroba i osoby, które wymagają transportu do szpitala, czy poradni, nie tylko borykają się z jej fizycznym aspektem.
W grę wchodzi także wiele zaburzeń emocjonalnych, poczucie wstydu, dyskomfortu, czy lęku przed oceną. Może wystąpić depresja, stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne. Takie osoby często rezygnują z leczenia choćby przez wzgląd na ocenę społeczeństwa, zamykają się w domach, a to może prowadzić nawet do śmierci. Specjalnie wyposażona karetka ma szansę odmienić los wielu chorych.
Jak wygląda karetka bariatryczna? Kluczem jest wyposażenie
Karetka dla otyłych, to inaczej karetka bariatryczna wymaga nieco innego sprzętu, niż jej klasyczna wersja. Po pierwsze konieczne jest wyposażenie pojazdu w elektro-hydrauliczne nosze. W ten sposób pacjent nie musi się obawiać, że nikt nie będzie w stanie umieścić go w karetce, przez wzgląd na jego wagę.
Kolejnym ważnym elementem jest krzesełko kardiologiczne z systemem płozowym. Pozwala ono w bezpieczny sposób sprowadzić pacjenta po schodach. Porusza się za pomocą specjalnych gąsienic i posiada napęd elektryczny. Dzięki czemu ratownicy medyczni mogą swobodnie sprowadzić chorego na parter.
W Polsce nadal brakuje tego rodzaju pojazdów. Przykładem może być fakt, że pierwsza karetka bariatryczna w stolicy pojawiła się dwa lata temu. A zatem powoli zmienia się dostępność do tego rodzaju pomocy.
Ważne, by o tym pamiętać, biorąc pod uwagę choćby fakt, że w sytuacjach zagrożenia życia bez specjalnego sprzętu ratownicy nie mogą przeprowadzić ewakuacji. W grę wchodzi, chociażby pożar budynku. Wówczas osoby z otyłością olbrzymią mają duży problem, by wydostać się z pomieszczenia. Odpowiedni sprzęt ratownictwa medycznego usuwa tego typu przeszkodę.