Karetka dla pacjentów z otyłością olbrzymią w Szczecinie

2018-02-20 13:28

Tabor pogotowia ratunkowego w Szczecinie powiększył się o osiem nowych ambulansów, a tym jeden specjalistyczny do transportu chorych z otyłością ważących nawet ponad 300 kg. To drugi tego rodzaju pojazd ratowniczy w Polsce. Pierwsza tzw. karetka bariatryczna jeździ w pogotowiu ratunkowym w Krakowie.

Karetka dla pacjentów z otyłością olbrzymią w Szczecinie
Autor: Fot. Materiały prasowe

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie zakupiła karetkę do przewożenia chorych z otyłością  skrajnie olbrzymią, czyli z BMI (wskaźnikiem masy ciała) powyżej 60 (waga powyżej 150 kg). Szczecińską karetką bariatryczną można bezpiecznie i wygodnie transportować pacjenta o wadze ponad 300 kg.

Jeszcze większą nośność, bo do 400 kg, mają nosze stanowiące część wyposażenia szczecińskiej karetki bariatrycznej. Nosze można poszerzyć, aby dostosować je do gabarytów pacjenta, a także automatycznie podnieść na odpowiednią wysokość i wprowadzić/wyprowadzić z karetki po specjalnej pochylni. Drugim ważnym elementem samochodu jest krzesełko kardiologiczne. Ono również jest dostosowane do potrzeb pacjentów z otyłością. Ma szersze siedzisko, większą nośność, a dzięki zamontowanym zamiast kół gąsieniom przemieszcza się także samo po schodach.

Szczecińska karetka do przewozu pacjentów z otyłością olbrzymią została tak zaprojektowana, aby zapewnić jak najwięcej przestrzeni dla samych pacjentów. Wyposażono ją także w urządzenia niezbędne do ratowania życia i podtrzymania funkcji organizmu. m.in. kardiomonitory, defibrylatory z EKG i pompy do podawania leków.

Ambulans bariatryczny na co dzień służy wszystkim pacjentom ze Szczecina bez względu na ich wagę. Szczecińska karetka dla osób z otyłością olbrzymią jest drugim tego rodzaju pojazdem specjalistycznym w Polsce. Pierwszą zakupiło w 2014r. pogotowie ratunkowe z Krakowa.

Fundacja OD-WAGA