Tak wygląda wysypka przy małpiej ospie. Jak ją rozpoznać? [ZDJĘCIA]

2022-06-14 11:23

Przypadki małpiej ospy odnotowuje się w coraz większej liczbie państw, m.in. w Australii, Europie i Stanach Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że do tej pory potwierdzono już ponad 1000 zakażeń w 29 krajach. Mimo że na horyzoncie pojawiła się małpia ospa, to wciąż wiele osób nie wie, jak wygląda wysypka, która jest jednym z objawów zakażenia się tym wirusem. Jak ją rozpoznać? Zobacz zdjęcia!

Jak ją rozpoznać? [ZDJĘCIA]
Autor: CDC

Małpia ospa (ang. monkeypox) jest to odzwierzęca choroba zakaźna (zoonoza), którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthooixvirus. Występuje ona niemal na obszarach endemicznych, głównie w krajach Zachodniej i Środkowej Afryki. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, "w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) wirus małpiej ospy może przenosić się również z człowieka na człowieka".

Wśród objawów małpiej ospy wymienia się: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, ból gardła, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu.

Poradnik Zdrowie: łuszczyca

Wysypka przy małpiej ospie [ZDJĘCIA]

Wirus małpiej ospy jest spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej. W obu przypadkach występuje rozległa wysypka, ale wygląda inaczej i obejmuje także inne części ciała.

Przy małpiej ospie w ciągu pierwszych trzech dni pojawiają się na skórze czerwone plamy, które potem zmieniają się w pęcherze o średnicy 2-10 mm. Wewnątrz są one wypełnione białawym płynem, przypominającym ropę.

Te zmiany skórne są bolesne – widoczne są na twarzy, dłoniach i podeszwie stóp. Zdarza się, że mogą się one rozprzestrzenić na błony śluzowe jamy ustnej oraz wewnątrz oczu. Wysypka małpiej ospy ma tendencje do swędzenia podczas gojenia. Jak wyjaśnił ekspert dr Rosamund Lewie z WHO, cytowany przez serwis BBC, z czasem te krostki zaczynają wysychać i tworzą strupy, które w końcowej fazie odpadają.

Wysypka przy małpiej ospie. Jak ją rozpoznać?