Tak wciąż dzieje się w szpitalach, chociaż nie powinno. Rzecznik Praw Pacjenta zabrał głos

2024-05-24 15:21

O tym, że opieka szpitalna bywa, eufemicznie to ujmując „różna”, pacjenci wiedzą nie od dzisiaj. Wśród podstawowych problemów, wymienia się m.in. braki kadrowe, nienależytą realizację świadczeń, legendarne już kolejki na SOR-ach. Tym razem Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na kolejny błąd popełniany przez personel wielu placówek.

Tak wciąż dzieje się w szpitalach, chociaż nie powinno. Rzecznik Praw Pacjenta zabrał głos
Autor: GettyImages Tak wciąż dzieje się w szpitalach, chociaż nie powinno. Rzecznik Praw Pacjenta zabrał głos

Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na powszechne nieprawidłowości

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta, praktyka, która jest tak powszechna, że wielu osobom wydaje się normą – taką normą nie jest. Chodzi o odsyłanie pacjentów do lekarzy POZ, w sytuacji, gdy pacjent potrzebuje wykonać badania, uzyskać zwolnienie lekarskie lub receptę uprawniającą do nabycia bezpłatnych leków dla seniorów, lub dzieci i młodzieży. Zdaniem rzecznika tego typu sytuacje stanowią naruszenia praw pacjenta.

O czym marzy Damian Jaworek, pierwszy warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich. Prywatnie to zięć prezydenta Bronisława Komorowskiego

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina szpitalom o obowiązkach

Jak przypomina RPP, każdy szpital oraz każda przyszpitalna przychodnia, która ma aktywną umowę z NFZ, podlega obowiązkowi zapewnienia udzielania pacjentom świadczeń w sposób kompleksowy, a więc również obejmujący wykonywanie niezbędnych badań, w tym m.in. badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej, .

Zdaniem RPP niedopuszczalne jest odsyłanie pacjenta do POZ celem uzyskania przez pacjenta możliwości wykonania dodatkowych badań czy zaświadczenia o dopuszczeniu do zabiegu operacyjnego. Jak podkreślił rzecznik, jest to niezgodne z obowiązującym prawem.

Co więcej, zdaniem rzecznika nie ma tutaj odpowiedniego uzasadnienia dla praktyk szpitali, odsyłających pacjentów do POZ w celu uzyskania przez nich orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli pacjent jest po hospitalizacji.

Szpital ma obowiązek wystawić zwolnienie lekarskie lub receptę

Ta wykładania dotyczy hospitalizacji niezależnie od oddziału, a analogiczne przepisy dotyczą również SOR. RPP zwrócił uwagę, że „to lekarz szpitala ma wiedzę o stanie zdrowia pacjenta” i w związku z tym powinien podjąć decyzję o wystawieniu (lub nie) zwolnienia lekarskiego.

Analogiczna sytuacja dotyczy możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki dla grup wiekowych 18- i 65+, co również powinno mieć miejsce ze strony lekarzy szpitali, po zakończonym tam leczeniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki