Tak rozpoznasz, że ktoś niedługo umrze. Znaki widać na kolanach, stopach i dłoniach

2022-11-07 11:14

Niektóre oznaki nadchodzącej śmierci są oczywiste, chory może być osłabiony i zmęczony. Są jednak objawy, które mogą zaskoczyć. Widać je na kolanach, stopach i dłoniach. Jak je rozpoznać?

Tak rozpoznasz, że ktoś niedługo umrze
Autor: Getty Images Tak rozpoznasz, że ktoś niedługo umrze

Zdaniem ekspertów, pierwsze symptomy zbliżającej się śmierci to potrzeba większej ilości snu lub drzemki w ciągu dnia, ale to nie wszystko. O tym, co dzieje się z ciałem człowieka, dużo mówi zabarwienie skóry - po nim także rozpoznasz, że śmierć jest blisko.

Zauważenie charakterystycznych znaków na skórze może być przykrym i obciążającym psychiczne doświadczeniem dla najbliższych, ale warto je znać, aby pozwolić umierającemu przygotować się na to, co i tak jest nieuniknione.

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

Oznaki zbliżającej się śmierci zobaczysz na skórze 

Objawy świadczące o tym, że zbliża się koniec, mogą wystąpić od jednego do trzech miesięcy przed odejściem. Przyjrzał im się bliżej lekarz Carol DerSarkissian.

Niektóre z nich, jak potrzeba dłuższego odpoczynku nie budziły zaskoczenia, były naturalne. Były też takie, które - choć mniej widoczne - także zwiastowały nadchodzącą śmierć.

Lekarz zwraca uwagę w szczególności na zabarwienie skóry na kolanach, stopach i dłoniach, które przybierają cętkowany, niebieskawo-fioletowy kolor. 

Jak twierdzi doktor DerSarkissian, objawom skórnym mogą towarzyszyć trudności z oddychaniem.

Inne wczesne objawy 

Inne, równie ważne sygnały to obniżony apetyt, niechęć do przyjmowania napojów. Starsze osoby tuż przed śmiercią mówią mniej, dzieci zaś wręcz przeciwnie - mogą mówić więcej niż zwykle.

To się dzieje na dwa tygodnie przed śmiercią

Osoba, której śmierć ma nadejść w ciągu tygodnia lub dwóch, może czuć się wyczerpana przez cały czas, do tego stopnia, że przestaje wstawać z łóżka. Niechęć do jedzenia i picia narasta jeszcze bardziej. 

Warto także zwrócić uwagę na inne oznaki, na przykład wyższy poziom odczuwanego bólu, spadek ciśnienia krwi i tętna czy spowolniony oddech.

W aspekcie psychicznym, osoba która umiera może być oszołomiona, może mieć halucynacje i odczuwać dezorientację.

Obecność przy umierającym jest ważna

Choć każdy z nas jest inny i każdy z nas umrze inaczej, to eksperci ds. opieki paliatywnej są zgodni w przekonaniu, że bycie przy umierającym człowieku jest ważne. Nawet jeśli ta osoba nie jest przytomna i sprawia wrażenie, że nas nie widzi, może nas słyszeć lub czuć naszą obecność.