Tak działa szczepionka przeciw złośliwemu rakowi mózgu. Obiecujące doniesienia

2022-11-25 12:46

Pojawiła się szansa na przełom w leczeniu glejaka. Brytyjscy naukowcy opracowali szczepionkę DCVax-L przeciwko złośliwemu rakowi mózgu. Właśnie dobiegła końca trzecia faza badań klinicznych nad preparatem, który może przedłużyć życie pacjentów z glejakiem o wiele miesięcy, a nawet lat. Uczestnik, który wziął udział w tym eksperymencie, powiedział, że to "uratowało mu życie".

Szczepionka przeciw złośliwemu rakowi mózgu naprawdę działa? Obiecujące doniesienia
Autor: Getty Images Szczepionka przeciw złośliwemu rakowi mózgu naprawdę działa? Obiecujące doniesienia

Glejaki to złośliwe guzy mózgu i rdzenia, które mogą pojawić się w różnym wieku, są trudne w leczeniu i mogą się nawracać. Dzieli się je na cztery stopnie (I, II, III, IV) i rokowania zależą od stopnia zaawansowania guza. Nad tym pochylił się zespół badaczy z King’s Hospital w Wielkiej Brytanii, który opracował szczepionkę DCVax-L przeciw rakowi mózgu.

Jak wyjaśnili, preparat jest tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta. Jego działanie bazuje na wykorzystaniu komórek macierzystych osoby chorej, które "celują" w komórki nowotworowe. Dokładnej chodzi o wyizolowanie specyficznych komórek odpornościowych z krwi określanych dendrytycznymi w celu dostarczenie do nich biomarkerów z próbki guza danej osoby. W momencie, gdy preparat jest wstrzykiwany z powrotem do krwi pacjenta, układ immunologiczny potrafi rozpoznać komórki nowotworowe, a później je atakuje.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Szczepionka przeciwko rakowi mózgu. Daje obiecujące wyniki

Szczepionka była przez osiem lat w fazie testów z udziałem 300 pacjentów, u których zdiagnozowano glejaka. Uczestnicy pochodzili z różnych rejonów świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Podzielono ich na dwie grupy, czyli na tę, która otrzymała szczepionkę oraz na tę, której podano jedynie placebo. Teraz badacze z King’s Hospital poinformowali o zakończeniu trzeciej fazy badań klinicznych. Wyniki okazały się zaskakująco dobre.

Osoby z glejakiem po przyjęciu szczepionki przeżyły średnio 19,3 miesiąca od momentu randomizacji tzw. procesu przydzielenia uczestników badania klinicznego. Z kolei uczestnicy z grupy kontrolnej, którzy przyjęli placebo, przeżyli 16,5 miesiąca od rozpoczęcia obserwacji. Jak wynika z badań, ta terapia jest w stanie wydłużyć życie pacjentów przy nawracającym glejaku – średnio o 13,2 miesiąca.

Większość uczestników po podaniu szczepionki DCVax-L nie zgłosiła skutków ubocznych.

Uczestnik o badaniach: "Uratowało mi życie"

W tych badaniach wziął udział 53-letni Nigel French z Whitsable w południowej Anglii. W 2015 roku zdiagnozowano u niego glejaka po ataku padaczki. Po leczeniu chirurgicznym lekarze z King’s Hospital zaproponowali mu przyjęcie szczepionki DCVax-L. Zgodził się i dziś nie żałuje swojej decyzji. Od tego czasu minęło siedem lat i mężczyzna jest nadal w remisji. Cieszy się, że został zaangażowany w testach klinicznych innowacyjnej terapii.

"Jestem bardzo wdzięczny zespołowi King’s za zaoferowanie mi tego koła ratunkowego. (…) Wierzę, że leczenie, które otrzymałem, wraz z pozostaniem pozytywnym, uratowało mi życie" – wyznał Nigel French.