Tak daje o sobie znać guz mózgu. Lekarz wskazuje sygnały alarmowe

2023-09-26 15:27

Objawy guza mózgu zależą w dużej mierze od tego, gdzie jest zlokalizowany. Może dawać różne i niespecyficzne symptomy, przez co łatwo je przypisać innym przypadłościom. Lekarz wymienia sygnały alarmowe, których nie należy lekceważyć.

Tak daje o sobie znać guz mózgu. Lekarz wskazuje sygnały alarmowe
Autor: Getty Images Tak daje o sobie znać guz mózgu. Lekarz wskazuje sygnały alarmowe

Co roku ponad trzy tysiące Polaków słyszy tę diagnozę: guz mózgu. To, jak się on objawia, zależy od jego rodzaju, wielkości i umiejscowienia. Nowotwory mózgu mogą mieć zarówno łagodny, jak i złośliwy charakter. - W niektórych przypadkach dochodzi do opóźnień w postawieniu diagnozy. Dlatego, że daje on symptomy, które przypisuje się innym chorobom – zwróciła uwagę lekarka dr Deborah Lee w rozmowie z brytyjskim portalem express.co.uk.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Wczesne objawy guza mózgu – jak rozpoznać?

Tak jak każdy inny nowotwór, również ten wykryty we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie. Warto zatem obserwować swój organizm i nie bagatelizować niepokojących oznak.

- W 2019 badacze przeprowadzili wywiady z 39 pacjentami z guzami mózgu i ich rodzinami. Wywnioskowali z tych rozmów, że w miesiącach poprzedzających diagnozę najczęściej doświadczali subtelnych, a nie wyraźnych objawów – mówiła ekspertka.

Do tych sygnałów alarmowych wskazujących na guza mózgu badani zaliczyli m.in.:

  1. zaburzenia mowy,
  2. zaburzenia koncentracji i pamięci,
  3. zaburzenia świadomości,
  4. zmiana charakteru pisma,
  5. problemy ze snem,
  6. uczucie mrowienia w głowie,
  7. ból i zawroty głowy.

- Krewni pacjentów zgłosili też, że stracili oni zainteresowanie codziennymi zajęciami i zaczęli wycofywać się z życia społecznego. Konieczne jest zatem podnoszenie świadomości na temat tych objawów zarówno wśród lekarzy rodzinnych, jak i pacjentów – dodała dr Deborah Lee.

Nigdy nie bagatelizuj tych objawów

Wraz z postępem choroby i powiększeniem masy ciała wzrasta ciśnienie wewnątrzczaszkowe, co za tym idzie, może wystąpić szereg innych objawów. Wśród nich wymienia się m.in. ból głowy po przebudzeniu, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, senność, napady padaczki czy zaburzenia osobowości.

- Jeśli masz objawy, takie jak uporczywe bóle głowy po przebudzeniu lub utrzymujące się niewyjaśnione nudności i wymioty, nie zostawiaj tego i skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu – ostrzegła dr Deborah Lee.