Tak człowiek zanieczyścił świat... Psychodeliczne niebo to chemia!

2020-07-14 9:54

Zanieczyszczenia świetlne widać na zdjęciach. Choć są piękne, bo przecież pięknie wychodzą na zdjęciu, to niechlubnie świadczą o nas. Co jeszcze zniszczymy i zaśmiecimy dla zysku?

Czarne myśli
Autor: Getty images Czarne myśli

Zdjęcie, które zobaczycie poniżej, wykonał Juan Carlos Munoz. Przedstawia ono nocne niebo nad Santiago w Chile. Zdjęcie zachwyca, prawda? Ta gra świateł, te barwy... to zanieczyszczenia. 

Astronom wykorzystał techniki optyczne w celu ujawnienia stopnia zanieczyszczenia świetlnego w dużych miastach. Czym jest zanieczyszczenie świetlne, zapytacie? Otóż są to światła, nadmierne oświetlenie. Utrudnia to obserwację nieba, ale także życie faunie i florze, która w naturalnych warunkach oczekuje w nocy ciemności.

Czytaj też: Problematyczne śmieci, czyli co może sprawić ci problem przy śmietniku

Zdjęcie wykonano z balkonu. - Nocne niebo jest dziedzictwem naturalnym, które należy do wszystkich mieszkańców i zasługujemy na to, by cieszyć się nim bez względu na to, gdzie mieszkamy. Dlatego właśnie musi być chronione przed zanieczyszczeniem – tak jak oceany czy atmosfera – tłumaczy autor zdjęcia, który bardzo chciałby uświadomić wszystkim, jak szalenie zanieczyszczenia świetlne są niebezpieczne dla roślin i zwierząt. 

Chile, ze względu na położenie, jest świetnym miejscem do obserwacji nieba. Nie ma tam chmur, które utrudniałyby widoczność. Są jednak światła. Jednak z nimi ludzkość może coś zrobić...

EKOQUIZ: Czy o segregacji śmieci wiesz wszystko?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić buteleczkę po lakierze do paznokci?
Lakiery do paznokci