Tak człowiek zanieczyścił świat... Psychodeliczne niebo to chemia!

2020-07-14 9:54 Magda Mazurek

Zanieczyszczenia świetlne widać na zdjęciach. Choć są piękne, bo przecież pięknie wychodzą na zdjęciu, to niechlubnie świadczą o nas. Co jeszcze zniszczymy i zaśmiecimy dla zysku?

Zdjęcie, które zobaczycie poniżej, wykonał Juan Carlos Munoz. Przedstawia ono nocne niebo nad Santiago w Chile. Zdjęcie zachwyca, prawda? Ta gra świateł, te barwy... to zanieczyszczenia. 

Astronom wykorzystał techniki optyczne w celu ujawnienia stopnia zanieczyszczenia świetlnego w dużych miastach. Czym jest zanieczyszczenie świetlne, zapytacie? Otóż są to światła, nadmierne oświetlenie. Utrudnia to obserwację nieba, ale także życie faunie i florze, która w naturalnych warunkach oczekuje w nocy ciemności.

Czytaj też: Problematyczne śmieci, czyli co może sprawić ci problem przy śmietniku

Zdjęcie wykonano z balkonu. - Nocne niebo jest dziedzictwem naturalnym, które należy do wszystkich mieszkańców i zasługujemy na to, by cieszyć się nim bez względu na to, gdzie mieszkamy. Dlatego właśnie musi być chronione przed zanieczyszczeniem – tak jak oceany czy atmosfera – tłumaczy autor zdjęcia, który bardzo chciałby uświadomić wszystkim, jak szalenie zanieczyszczenia świetlne są niebezpieczne dla roślin i zwierząt. 

Chile, ze względu na położenie, jest świetnym miejscem do obserwacji nieba. Nie ma tam chmur, które utrudniałyby widoczność. Są jednak światła. Jednak z nimi ludzkość może coś zrobić...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE