Ta jedna rzecz może zadecydować o twoim życiu. "Niedokrwienie kończyn, zawały serca, udary mózgu"
Zakrzepica jest jedną z głównych przyczyn śmierci z powodu chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ryzyko zgonu wzrasta w pewnych okolicznościach. Lekarze wskazują, kto “pracuje” na poważne problemy zdrowotne.
Zakrzepicy nie wolno bagatelizować, ponieważ może ona doprowadzić do zatorowości płucnej i śmierci. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w organizmie rozwija się ta choroba. Dlatego należy dokładnie przyjrzeć się głównie swoim nogom oraz wykluczyć z życia papierosy.
Zakrzepica zabija. Palacze pod lupą
Profesor Ireneusz Nawrot, chirurg naczyniowy i angiolog z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z portalem “MedExpress” wskazał, że każdego roku u 100 tys. Polaków diagnozuje się zakrzepicę.
Ryzyko wystąpienia tej groźnej choroby wzrasta u osób po 60. roku życia i tych, którzy palą papierosy. Okazuje się, że choć “moda na palenie” zanika i coraz rzadziej spotyka się kogoś z papierosem w dłoni, to jednak wciąż aż 30% społeczeństwa sięga po tę zabójczą używkę.
Choć wiele mówi się o tym, że palenie papierosów powoduje raka płuc i przyczynia się do występowania wielu innych chorób, to wciąż za mało zaznacza się kwestię wpływu tych produktów na same żyły.
Profesor tłumaczy, że palenie przyczynia się do uszkadzania śródbłonka tętnic i żył. W konsekwencji czego dochodzi do rozwoju stanów zapalnych, a światło naczyń wypełnia się czynnikami odpowiadającymi za wzrost koagulacji, czyli krzepnięcia.
- Mówiąc krótko, stan ten prowokuje w tętnicach rozwój miażdżycy, w żyłach – zakrzepicy. I to są sytuacje, które będą potem determinować choroby ogólnoustrojowe np. niedokrwienie kończyn, zawały serca, udary mózgu, a w przypadku naczyń żylnych zakrzepicę z groźnymi powikłaniami, jak chociażby zator płucny - wyjaśnia prof. Nawrot.
Objawy zakrzepicy. Przyczyną są nie tylko papierosy
Choć palenie papierosów ma ogromny wpływ na rozwój miażdżycy i problemów związanych z zatorowością, to jednak zakrzepica żył głębokich może być spowodowana także innymi czynnikami. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się codziennym nawykom. Pojawiające się żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i sygnał, że należy skonsultować się ze specjalistą i wykonać szereg niezbędnych badań.
Przyczyny zakrzepicy mogą być następujące:
- wiek powyżej 40. roku życia,
- otyłość,
- ograniczona aktywność fizyczna,
- palenie papierosów,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- nadpłytkowość lub trombofilia,
- długotrwała antykoncepcja hormonalna,
- predyspozycje genetyczne.
Objawy zakrzepicy dzieli się dwa rodzaje, poniżej podajemy poszczególne symptomy, na które należy zwrócić uwagę i skonsultować się ze specjalistą.
Objawy wewnętrzne:
- ciężkość nóg,
- obrzęk nóg,
- uczucie pieczenia,
- kłujący ból w okolicach podudzia.
Objawy zewnętrzne:
- pajączki,
- żylaki.
Zapobieganie występowania zakrzepicy polega głównie na utrzymaniu właściwej masy ciała, dbaniu o codzienną dawkę aktywności fizycznej oraz rezygnacji z palenia papierosów czy picia alkoholu.
Codzienna dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, białko roślinne, ryby i zdrowe tłuszcze. Należy zminimalizować jedzenie cukru i czerwonego mięsa oraz wykluczyć z menu przetworzoną żywność.