Ta herbata poprawi nastrój i złagodzi depresję. Kupisz ją w każdym sklepie

2023-03-23 9:42

Depresja jest najczęstszą na świecie chorobą psychiczną, a liczba jej przypadków stale rośnie. Objawy depresji skutecznie łagodzą leki, jednak wielu naukowców szuka również terapii w naturze. Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że właściwości przeciwdepresyjne może mieć pochodząca z Azji herbata matcha, która poprawia nastrój i zdolności mentalne, może również łagodzić lęk.

Ta herbata poprawi nastrój i złagodzi depresję. Kupisz ją w każdym sklepie
Autor: Getty Images Ta herbata poprawi nastrój i złagodzi depresję. Kupisz ją w każdym sklepie

Depresja może mieć różne przyczyny, jednak powszechnie uważa się, że jej rozwój ma związek z zaburzeniem funkcji dopaminy - jednego z neuroprzekaźników. Dopamina poprawia nastrój, wywołuje uczucie szczęścia, satysfakcji, motywuje do działania, a jej niedobór wiąże się m.in. z wahaniami nastroju, zaburzeniami snu i stanami depresyjnymi.

Wskazują na to pośmiertne badania mózgów osób z dużymi zaburzeniami depresyjnymi. Istnieją co prawda skuteczne leki przeciwdepresyjne, jednak - jak twierdzą autorzy najnowszego badania, naukowcy z japońskiego Uniwersytetu w Kumamoto - ich stosowanie może wiązać się z ryzykiem działań niepożądanych. Co więcej, pacjenci mogą się na nie uodparniać, co oznacza konieczność zwiększania dawek lub kolejnych zmian leków.

Problemem staje się również depresja oporna na leczenie. Dlatego naukowcy szukają bezpiecznych naturalnych alternatyw, które mogłyby wspierać stosowane obecnie leki.

Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna

Matcha może być wsparciem przy depresji 

Pod kątem potencjalnych właściwości przeciwdepresyjnych przebadano ostatnio matchę - drobno zmielony proszek liści rośliny Camellia sinensis - uprawianej w specjalny sposób zielonej herbaty. Jest ona coraz popularniejsza, również i w Polsce - można ją bez problemu kupić w internecie i w wielu sklepach spożywczych. Wcześniejsze badania dowiodły, że zmniejsza ona lęk u myszy, "podkręcając" działanie dopaminy.

By lepiej zrozumieć właściwości matchy, naukowcy z Uniwersytetu w Kumamoto poddali myszy izolacji społecznej, a następnie przetestowali na nich działanie matchy. Niektóre myszy były podatne na stres, inne zaś na niego odporne. Zaobserwowano, że u myszy podatnych na stres pojawiły się objawy depresji - a herbata je łagodziła.

Badania mózgów gryzoni pokazały aktywację kory przedczołowej oraz jądra półleżącego. Regiony te pełnią ważną rolę w pracy obwodów zależnych od dopaminy i są kluczowe dla regulacji stężenia tego neuroprzekaźnika. Zauważono też wyższą aktywność komórek powiązaną z poziomem dopaminy.

Takich efektów nie zauważono u myszy odpornych na stres. Uzyskane wyniki naukowcy potwierdzili w kolejnym doświadczeniu. Podanie wrażliwym na stres myszom cząsteczek blokujących ważne receptory dla dopaminy niwelowało działanie herbaty.

Na własną rękę nie wolno zmieniać leczenia 

- Wyniki sugerują, że herbata matcha wywiera przeciwdepresyjne działanie przez aktywację dopaminergicznego systemu w mózgu, a to wpływa na stan psychiczny danej jednostki - stwierdził prof. Yuki Kurauchi, główny autor badania. Jak podkreślił, w badaniu dawkę herbaty podawanej myszom ustalono na 10–100 mg/kg - by była taka sama jak standardowa dawka dla ludzi. 

Jak napisali badacze w podsumowaniu pracy, wyniki badania dostarczają mocnych dowodów na to, że matcha poprawia nastrój i zdrowie psychiczne, w zależności od stanu psychicznego danej osoby. Nie jest to jednak zalecany sposób leczenia - chorzy nadal powinni kontynuować je w sposób określony przez lekarza i z nim skonsultować ewentualne picie matchy.