Szczepionka AstraZeneca może zmniejszyć transmisję wirusa SARS-CoV-2

2021-02-03 15:30

Szczepionka firmy AstraZeneca chroni przed zachorowaniem na COVID-19. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że redukuje także przenoszenie wirusa SARS-CoV-2. Sprawdź, jak to przedstawia się w procentach!

Szczepionka AstraZeneca może zmniejszyć transmisję wirusa SARS-CoV-2
Autor: Getty Images

Szczepionka AstraZeneca została opracowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ze wstępnych badań wynika, że preparat pozostaje skuteczny w 76 proc. w zapobieganiu przed zachorowaniem na COVID-19 przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki. Z kolei po przyjęciu drugiej dawki szczepionki po trzech miesiącach skuteczność wzrasta do 81,4 proc. i jest większa niż, gdy drugą dawkę podano w ciągu pierwszych sześciu tygodni (54,9 proc.). Oznacza to, że znaczący wpływ na skuteczność preparatu AstraZeneca ma odpowiedni odstęp między dawkami, a nie poziom dawkowania.

Jak pokazują wyniki badań, szczepionka AstraZeneca redukuje przenoszenie wirusa SARS-CoV-2 o 67 proc. O tym badacze pochwalili swoimi dokonaniami w naukowym magazynie „The Lancet”.

Uzyskanie wyniki badań przez zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego stanowią argument, by poprzeć decyzję brytyjskiego rządu. Ma w planach przedłużenie do 12 tygodni okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki w celu zaszczepienia jak największej część populacji. Ta decyzja dotyczy zarówno preparatu firmy AstraZeneca, jak i tego opracowanego wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech, w przypadku którego mniej wiadomo, jak zwiększenie okresu między dawkami wpływa na skuteczność szczepienia.

Na wysypach brytyjskich dostępne się dwie szczepionki przeciw COVID-19. Do użycia też dopuszczono jeszcze preparat amerykańskiej firmy Moderna. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, czy szczepionki Pfizer/BioNTech oraz Moderny zapobiegają przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?