Syndrom "złamanego serca" dotyka coraz więcej kobiet. Poznaj niepokojące objawy

2021-10-14 15:01

Jak dowodzą wyniki badań, liczba przypadków zespołu "złamanego serca", czyli zespołu Takotsubo systematycznie rośnie szczególnie u kobiet w średnim wieku i starszych, u których diagnozowany jest aż 10 razy częściej niż u młodszych kobiet lub mężczyzn w każdym wieku. Dlaczego tak się dzieje i jakie objawy powinny niepokoić?

Zespół złamanego serca określany jest w różny sposób - jako zespół Takotsubo, zespół balotującego koniuszka czy - bardziej medycznie - kardiomiopatia stresowa. Jest to przypadłość dotykająca mięsień sercowy, a jej obraz przypomina ostry zespół wieńcowy.

Przyczyną zespołu złamanego serca jest intensywny stres fizyczny lub emocjonalny, który doprowadza do przejściowego zaburzenia czynności skurczowej lewej komory serca. A to - do konkretnych i bardzo niepokojących objawów, które naśladują ostre zespoły wieńcowe, w tym zawał serca.

Do objawów zespołu złamanego serca zaliczany jest przede wszystkim ból w klatce piersiowej i duszność, a także nierówna praca serca (określana często jako "kołatanie"), nudności i wymioty, a nawet omdlenia.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Jak pokazuje badanie Smidt Heart Institute, opublikowane w  Journal of the American Heart Association, zespół złamanego serca jest diagnozowany nawet 10 razy częściej u kobiet w średnim i starszym wieku niż u kobiet młodszych lub mężczyzn.

Wyniki sugerują, że ta dość rzadka wcześniej choroba, obecnie stała się bardziej powszechna - a dane wskazują na to, że wzrost przypadków zaczął rosnąć jeszcze przed pandemią Covid-19.

Badacze wykorzystali dane z amerykańskich szpitali, pochodzące w sumie od ponad 135 tys. kobiet i mężczyzn, u których w latach 2006-2017 zdiagnozowano zespół Takotsubo. Analiza danych wykazała, że u kobiet ten zespół jest stwierdzany znacznie częściej, a liczba diagnoz wzrosła przynajmniej sześć do 10 razy szybciej u kobiet w wieku od 50 do 74 lat niż w przypadku pozostałych grup demograficznych. Naukowcy zaobserwowali, że na każdą diagnozę Takotsubo u młodszych kobiet lub mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych zdiagnozowano aż 10 dodatkowych przypadków u kobiet w średnim wieku i sześć dodatkowych diagnoz u starszych kobiet.

Dlaczego tak jest? Zdaniem badaczy ma to prawdopodobnie związek ze sposobem, w jaki mózg i układ nerwowy reagują na różne rodzaje czynników generujących stres - co zmienia się wraz z wiekiem. Jak wyjaśnia dr Susan Cheng, zajmująca się badaniami nad zdrowym starzeniem w Klinice Kardiologii w Smidt Heart Institute i główna autorka badania:  „Prawdopodobnie istnieje punkt krytyczny, związany z wiekiem, w którym nadmierna reakcja na stres może wpłynąć na serce."

Inna badaczka, dr Christine M.Albert, szefowa Wydziału Kardiologii w Smidt Heart Institute wyjaśnia, że wzrost przypadków zespołu złamanego serca u kobiet może wynikać ze zmian w podatności na stres, oddziaływania środowiska lub też z obu tych czynników. By to wyjaśnić, konieczne są dalsze badania.

Źródło: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.120.019583

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.