Świat nie jest przygotowany na kolejną pandemię

2021-12-20 15:33

Z danych z najnowszego raportu "The Global Health Security Index" (Globalny Indeks Bezpieczeństwa Zdrowia) wynika, że świat nie jest przygotowany do kolejnej pandemii. Co więcej, większość krajów nie jest gotowa poradzić sobie nawet z niewielkimi kryzysami zdrowotnymi.

tłum
Autor: Getty Images

Raport klasyfikuje 195 krajów według ich zdolności do reagowania na epidemie i pandemie. Jego inauguracyjna wersja została opublikowana zaledwie kilka miesięcy przed wykryciem pierwszych przypadków Covid-19 na świecie. Stwierdzono wówczas, że ​​żaden naród nie był gotowy na taki kryzys. Obecne analizy pokazują, że pomimo upływu dwóch lat, świat nie jest dziś lepiej przygotowany. 

Poradnik Zdrowie: problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa

Raport stwierdza, że ​​ponad 90 proc. krajów nie ma planu dystrybucji szczepionek lub leków w nagłych wypadkach, podczas gdy 70 proc. nie dysponuje wystarczającymi możliwościami w szpitalach, klinikach i ośrodkach zdrowia. Zagrożenia polityczne i bezpieczeństwa wzrosły na całym świecie, a zaufanie publiczne do rządu spada.

Jak wynika z analiz - wiele krajów przeznaczyło zasoby na zajęcie się ostrym kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, jednak niewiele z nich poczyniło specjalne inwestycje w poprawę ogólnej gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych.

W raporcie udokumentowano miejsca, w których dokonano udoskonaleń z powodu Covid-19, ale jeśli przywódcy polityczni nie podejmą działań, aby zapewnić, że to, nad czym ciężko pracowaliśmy przez ostatnie dwa lata, nie ulegnie erozji po zakończeniu globalnego kryzysu, możemy znaleźć się z powrotem tam, gdzie zaczęliśmy.

Badacze ocenili każdy kraj pod kątem różnych kryteriów, wśród których znalazły się m.in. systemy opieki zdrowotnej, siła robocza, laboratoria, łańcuchy dostaw, infrastruktura, zaufanie do rządu i inne. Każdemu narodowi przypisano wynik od 0 do 100.

Średni wynik wyniósł 38,9, czyli mniej więcej tyle samo, co średnia wynosząca 40,2 w 2019 r.. Żaden kraj nie wszedł na najwyższy poziom gotowości, który zaczynał się od 80,1 punktów.

Pierwsze miejsce w indeksie z 2019 r. zajęły Stany Zjednoczone, które utrzymały swoją pozycję na szczycie rankingu z wynikiem 75,9, podczas gdy Australia, Finlandia, Kanada i Tajlandia znalazły się w pierwszej piątce. 

Indeks został zaprojektowany do pomiaru narzędzi i zasobów, którymi dysponuje naród, jednak nie może do końca przewidzieć, jak skutecznie te zasoby zostaną wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Oznacza to, że indeks był miarą przygotowania narodów pod kątem zasobów do sytuacji kryzysowej, jednak nie mógł w praktyce ocenić skuteczności zastosowania ich w praktyce. 

Dr Rebecca Katz, która kieruje Centrum Global Health Science and Security na Georgetown University, powiedziała, że ​​zgadza się z oceną, że świat nie jest gotowy na kolejną pandemię. Nie była zaskoczona, że ​​wyniki nie poprawiły się od 2019 roku.

– Wciąż jesteśmy w środku pandemii – powiedziała dr Katz. 

Raport zaleca, aby kraje uwzględniły finansowanie bezpieczeństwa zdrowotnego w swoich budżetach i dokonały przeglądu wyników w czasie obecnej pandemii, aby między innymi mogły wyciągnąć wnioski z dotychczasowych doświadczeń.

 – Musimy pomyśleć o zdolności do utrzymania zdrowia społeczności, gdy kryzys się przedłuża - powiedział dr Nahid Bhadelia z Boston University Center for Emerging Infectious Diseases Policy and Research.