Sukces kieleckich chirurgów. “Prawdopodobnie pierwszy tego typu zabieg w Polsce”

2024-04-14 11:01

W czwartek, 11 kwietnia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach poinformował o kolejnej wyjątkowej operacji. Pacjentka wymagała wszczepienia stentgraftu, ale okazuje się, że nie otrzymała klasycznej wersji. Specjaliści zaprojektowali dla niej indywidualne rozwiązanie, które pozwoliło zaopatrzyć jednocześnie aż cztery tętnice.

Sukces Kieleckich chirurgów. “Prawdopodobnie pierwszy tego typu zabieg w Polsce”
Autor: Fot. Getty Images, facebook.com/Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

72-letnia kobieta wymagała operacji, ale jej stan zdrowia nie był wolny od obciążeń. Dlatego lekarze postanowili dostosować rozwiązanie do jej potrzeb. Tak powstał spersonalizowany stentgraft. Jak wskazują specjaliści, był to prawdopodobnie pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

Tętniak aorty - leczenie

Jedyny taki stentgraft w Polsce? Wyjątkowa operacja w Kielcach

Zespół Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach  wykonuje rocznie około: 1500 operacji. Specjaliści podkreślają, że wśród tych licznych zabiegów, aż 100 z nich polega na wszczepieniu stentgraftów podnerkowych, natomiast średnio od 30 do 40 w innej lokalizacji w tym branczowych i fenestrowanych. 

Na oddział trafiają pacjenci z całego województwa świętokrzyskiego. A tym razem pomocy potrzebowała 72-letnia kobieta. Lekarze jednak zdawali sobie sprawę z faktu, że jet to rodzaj osoby z różnymi obciążeniami zdrowotnymi. Postanowili wykorzystać nowatorską technikę. Chodzi o to by, zamiast stentgraftu z odgałęzieniami użyć rozwiązania z tzw. „dookólną fenestracją”.

- W praktyce oznacza to, że „wycięcie” w tkaninie stentgraftu, pozwoliło na jednoczesne zaopatrzenie z jednego wycięcia, czterech tętnic: nerkowych, kreskowej górnej oraz pnia trzewnego. Uchroniło to pacjentkę przed długą i ryzykowną operacją. Po zabiegu mogła wyjść ze szpitala już następnego dnia - wyjaśnił dr n. med. Jarosław Miszczuk, kierownik Oddziału  Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Specjalista podkreślił, że tak niekonwencjonalne rozwiązania są właśnie przeznaczone dla osób z dużym obciążeniem, a ich stan nie pozwala na wykonanie zabiegów przy pomocy stentowania aorty z odgałęzieniami. Dodatkowo ta innowacyjna operacja polecana jest chorym wymagającym skróconego czasu operacji i pacjentom o nietypowej anatomii.

Czym jest stentgraft, czyli jak lepiej zrozumieć wspomnianą operację

Stentgraft to inaczej rurka wykonana ze sztucznego tworzywa, rozpięta na specjalnej siatce. Tego rodzaju narzędzie wykorzystywane jest w celu zapobiegania pęknięciom tętniaka. Chirurg naczyniowy wykonuje niewielkie nacięcie do światła aorty i tętnic, a następnie wszczepia protezę naczyniową, czyli wspomniany stentgraft.

Tętniak powstaje na skutek zmian degeneracyjnych naczynia krwionośnego, co doprowadza do jego powiększenia i rozdęcia. W wyglądzie może nieco przypominać nadmuchany balon, a jak wiemy, im bardziej zwiększa się jego objętość, tym większa szansa na to, że pęknie. Z tętniakiem aorty jest tak samo, dlatego stentgrafty tworzą nową ścianę, zapobiegając nieszczęściu, czyli śmierci w wyniku pęknięcia tętniaka.

Warto dodać, że kieleccy specjaliści wykonali także dwie operacje wszczepienia stentgraftów tętniaków łuku aorty, a tego typu zabiegi wykonuje zaledwie kilka ośrodków w kraju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki