Stres a alkohol. Która płeć chętniej zagląda do kieliszka w sytuacji stresowej?

2021-12-14 11:12

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Psychology of Addictive Behaviors wskazuje, że różnice płci w analizie zachowań związanych ze spożywaniem alkoholu są bardzo widoczne. Okazało się, że stres może prowadzić kobiety do nadmiernego picia. Co ciekawe, mężczyźni biorący udział w analizach reagowali zupełnie inaczej, niż można by się tego spodziewać.

kobieta z kieliszkiem wina
Autor: Getty Images

Przeprowadzone przez naukowców badanie odbyło się w laboratorium badawczym zaprojektowanym tak, by symulował bar. Łącznie w analizach wzięło udział 105 kobiet i 105 mężczyzn, którzy losowo zostali przydzieleni do dwóch grup. Jedna z grup była narażona na stresującą sytuację, a druga nie.

Połowa uczestników otrzymała napój alkoholowy odpowiadający trzem koktajlom, a druga trzy napoje bez zawartości alkoholu. Potem przez 90 minut każdy uczestnik miał nieograniczony dostęp do alkoholu z baru. Wszystko po to, by sprawdzić, czy stresory powodują rozregulowanie picia i jak każda z płci zareaguje na eksperyment.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Zespół badaczy zmierzył spożycie alkoholu w całkowitej liczbie spożytych napojów oraz za pomocą badania zawartości alkoholu we krwi w wydychanym powietrzu (BAC). Eksperci mogli określić, czy stres lub alkohol, a może połączenie obydwu czynników spowodował ilość wypitych trunków.

Poddanie sytuacji stresowej doprowadziło do intensywniejszego picia u wszystkich uczestników. Stres doprowadził kobiety do spożywania większej ilości alkoholu niż się spodziewano. Takiego zachowania nie zauważono u mężczyzn.

Naukowcy osłabioną kontrolę nad piciem tłumaczą stresem, którego rola w upośledzeniu kontroli nad sięganiem po alkohol jest niedostatecznie zbadana, szczególnie u kobiet. Mężczyźni, którzy otrzymali drink zawierający alkohol i doświadczyli stresu, wypili więcej niż mężczyźni, którzy otrzymali napój bezalkoholowy. Co ciekawe kobietom nie robiło różnicy, czy pierwszy drink był z alkoholem, czy nie – samo doświadczenie stresu doprowadziło je do intensywnego picia.

Badanie to wykazało, że kobiety narażone na stres społeczny piły więcej, gdy miały dostęp do alkoholu, podczas gdy mężczyźni pili większe ilości alkoholu tylko wtedy, gdy byli narażeni zarówno na stres społeczny, jak i początkową dawkę alkoholu.

Autorzy badania zgodnie stwierdzili, że skutki używania alkoholu nie są takie same dla mężczyzn i kobiet, dlatego nie można nadal używać modeli opracowanych u mężczyzn, aby pomóc kobietom. Według nich sugeruje to potrzebę zwrócenia większej uwagi na różnice płci w analizie zachowań związanych z piciem.

Sprawdź 6 mitów o alkoholu