Stosowanie szczepionki AstraZeneca jest bezpieczne? Jest odpowiedź koncernu

2021-03-15 12:14

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca zajęła stanowisko w odpowiedzi na wstrzymanie przez coraz więcej krajów szczepień przeciw COVID-19 z użyciem tego preparatu. Wczoraj koncern podzielił się wynikami z przeprowadzonej analizy dużej partii danych na temat tej szczepionki!

Stosowanie szczepionki AstraZeneca jest bezpieczne? Jest odpowiedź koncernu
Autor: Getty Images

Niektóre kraje zdecydowały się wstrzymać szczepienia przeciw COVID-19 po odnotowaniu pojedynczych przypadków wystąpienia zakrzepów krwi po podaniu preparatu AstraZeneca. Na ten krok zdecydowały się m.in. Austria, Dania, Estonia, Islandia, Norwegia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Włochy. W niedzielę (14.03) Irlandia zarekomendowała też zawieszenie stosowania tej szczepionki.

Odpowiadając na tę reakcję, koncern poddał badaniu 17 przypadków pacjentów z Wielkiej Brytanii i krajów Unii Europejskiej, którzy otrzymali szczepionkę AstraZeneca przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Co wykazała analiza?

Firma AstraZeneca w oficjalnym oświadczeniu napisała, że „dogłębna analiza (tych danych) nie wykazała, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy trombocytopenii niezależnie od grupy wiekowej, płci, partii podanej szczepionki czy kraju”.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Europejską Agencję Leków (EMA) w Europie ponad 3 mln osób zostało zaszczepionych preparatem AstraZeneca. Wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22 osób.

Jak działa szczepionka AstraZeneca? 

Szczepionka AstraZeneca jest szczepionką monowalentną, którą podaje się domięśniowo. Nie jest to szczepionka typu mRNA, lecz szczepionka wektorowa. Zawiera pojedynczy, rekombinowany i pozbawiony możliwości replikacji wektor adenowirusa (nie koronawirusa).

Po szczepieniu dochodzi do miejscowej syntezy glikoproteiny S (białko S znajduje się również na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2 i jest potrzebne, by mógł on dostać się do organizmu). Układ odpornościowy zaszczepionej osoby rozpoznaje to białko jako intruza - dochodzi wówczas do pobudzenia odpowiedzi immunologicznej i wytwarzania przeciwciał neutralizujących koronawirusa. Gdy osoba zaszczepiona zetknie się z koronawirusem SARS-CoV-2, jej układ immunologiczny będzie już na to przygotowany.

Wśród substancji pomocniczych szczepionki AstraZeneca wymieniony jest sód - ponieważ jednak jest go mniej, niż 1mmol sodu (23mg) na dawkę 0,5 ml, produkt ten został uznany za "wolny od sodu". W składzie jest również niewielka zawartość etanolu - 2 mg w dawce 0,5 ml. Jak zapewnia producent, taka ilość alkoholu nie ma żadnego zauważalnego działania.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?