Statyny a wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Nowe badanie

2021-09-22 11:16

Stosowane powszechnie w celu obniżenia poziomu cholesterolu statyny mogą być potencjalnym lekiem na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – donoszą badacze. Inni eksperci są jednak zdania, że nim lek ten zostanie uznany za naprawdę skuteczny, konieczne są dalsze badania.

wrzodziejące zapalenie jelita
Autor: Getty Images

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba zapalna o ograniczonych skutecznych opcjach leczenia. W niedawnym badaniu, którego wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Informatics Association z Uniwersytetu Stanforda w USA dowodzą, że statyny, powszechnie przepisywane osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, obniżają odsetek hispitalizacji oraz redukują potrzebę całkowitego usunięcia jelita grubego (zabieg kolektomii) z powodu nieswoistego zapalenia jelit.

Poradnik zdrowie: Syndrom Łazarza

Badacze pod kierownictwem dr Purvesh Khatri, profesora nadzwyczajnego medycyny i nauk biomedycznych na Uniwersytecie Stanford przeanalizowali dane pochodzące z 272 próbek pobranych z okrężnicy od pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a także przepisywane tym pacjentom leki.

Ich celem było określenie, w jaki sposób niektóre leki wpływają na aktywność genów związaną z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Badacze zidentyfikowali trzy leki, które – ich zdaniem – wykazywały skuteczność w odwracaniu sygnatury genowej, przyczyniającej się do tej choroby zapalnej. Dwa z nich były lekami wykorzystywanymi w chemioterapii, trzecim zaś okazały się statyny.

W kolejnym kroku badacze przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną po to, by ustalić, czy uczestnicy badania przyjmowali statyny – a jeżeli tak, to czy w ich przypadku konieczny był zabieg częściowego lub całkowitego usunięcia jelita grubego.

Po analizie okazało się, że osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, które przyjmowały statyny z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu, miały o 50 proc. niższy wskaźnik kolektomii niż pacjenci, którzy nie przyjmowali tego leku. W tej pierwszej grupie rzadziej też zdarzały się przypadki hospitalizacji z powodu choroby. Nie oznacza to jeszcze, że pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego będą mieć rutynowo przepisywane statyny. Zasadność stosowania tych leków podważają bowiem inni eksperci, w tym dr Berkeley N. Limketkai, dyrektor działu badań klinicznych w Centrum Nieswoistych Chorób Jelita UCLA.

Jego zdaniem póki co dowody na to, że statyny mogą mieć korzystny wpływ na wrzodziejące zapalenie jelita, są zbyt słabe i niespójne i potrzebne są dalsze badania, by ocenić, czy efekt działania tych leków może być klinicznie istotny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki