Starsze kobiety częściej niż mężczyźni zgłaszają objawy depresji
Depresja dotyka jednej na cztery osoby, ale w świadomości społecznej choroba ta często kojarzy się z młodymi dorosłymi. Nowe badanie opublikowane w Journal of Affective Disorders sugeruje, że choć wskaźnik zachorowań na depresję w wieku średnim maleje, to u osób po 70. roku życia znowu wzrasta. Dotyczy to głównie kobiet.
John Best, badacz z Simon Fraser University i jego zespół, przyjrzeli się danym z Canadian Longitudinal Study on Aging (CLSA) – długoterminowego badania, które objęło ponad 50 000 osób w wieku od 45 do 85 lat – i prześledzili liczbę zgłaszanych objawów depresji na przestrzeni wieków.
Odkryto, że depresja była przypadłością związaną z późnym wiekiem oraz że kobiety częściej zgłaszały objawy depresji niż mężczyźni.
Best twierdzi, że nie ma jednoznacznego powodu, dla którego wskaźniki depresji rosną u osób w podeszłym wieku, ale wiadomo, że starsi dorośli są bardziej narażeni na żałobę, pogarszający się stan zdrowia i izolację społeczną.
Do ustalenia innych czynników, które mają na to wpływ potrzebne są kolejne badania. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia mogą pomóc u ukształtowaniu nowych sposobów pomocy, mających na celu niesienie realnego wsparcia seniorom.
Badacze podkreślają także, jak istotną rolę w zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego odgrywa utrzymywanie aktywności umysłowej, fizycznej, społecznej i duchowej. Warto także zadbać o jak najlepsze kontakty społeczne i zachęcanie osób starszych do jak największej aktywności fizycznej.
Porady eksperta