Spada liczba zachorowań. Wyjątkiem trzy województwa

2020-05-28 12:11 Katarzyna Hubicz

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce spada liczba zachorowań. Jedynie w trzech województwach są nowe ogniska zakażeń, które jednak – zdaniem rzecznika – powinny wygasać w przyszłym tygodniu. Wtedy - jak dodał - w całym kraju będzie już tendencja spadkowa.

Te trzy województwa, o których mówi Wojciech Andrusiewicz, to województwo śląskie, łódzkie oraz wielkopolskie. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa podkreślił, że na wynik potwierdzonych zakażeń nadal wpływa przede wszystkim ilość nowych przypadków na Śląsku i wyniki testów rodzin  górników. Jak zaznaczył: "Osoby te są testowane w kwarantannie, więc nie ma obaw o transmisję poziomą w społeczeństwie".

Wojciech Andrusiewicz uprzedził również, że napływają kolejne wyniki testów, które wpłyną na dzisiejszy wieczorny bilans - jego zdaniem po południu i wieczorem może pojawić się około 100 kolejnych potwierdzonych zakażeń na Śląsku. "Kończymy testować ostatnią kopalnię, tam też jest kilka wyników dodatnich, ale nie ma już dużych ognisk" - powiedział rzecznik MZ. Dodał: "Tak naprawdę na wyniki rzutują głównie rodziny górników, które są testowane w granicach 800-1200 testów dziennie".

"Myślę, że do końca tego tygodnia ta tendencja się utrzyma, ale od przyszłego tygodnia powinniśmy już schodzić z tej ilości zakażonych" - mówił Andrusiewicz.

Zauważył jednocześnie, że "poza trzema województwami, czyli śląskim, łódzkim i wielkopolskim mówimy o spadku liczby zachorowań - wyniki w tych trzech są wyższe, ale liczymy na to, że w przyszłym tygodniu zaczną opadać i ta tendencja (spadkowa) będzie wyglądała wszędzie podobnie".

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE