Sondaż: ponad połowa Polaków nie będzie mierzyć temperatury w razie COVID-19

2021-12-20 9:36

Prawie 70 proc. respondentów ma termometr w apteczce domowej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Uce Research na zlecenie Warmie. Ponad połowa badanych nie zamierza go użyć przy podejrzeniu zakażenia SARS-CoV-2.

Mierzenie temperatury w czasie pandemii COVID-19
Autor: Getty Images

Ta ankieta została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiego raportu „COVID-19. Co Polacy wiedzą o mierzeniu temperatury ciała” przez platformę analityczno-badawczą Uce Research na zlecenie firmy Warmie. Okazało się, że 69 proc. badanych ma w domu termometr, a 18 proc. nie wie lub nie pamięta, czy w ogóle ma takie urządzenie. 13 proc. nie ma go w swojej domowej apteczce.

Większość osób, która zadeklarowała posiadanie termometru w domu, pochodzi z miast powyżej 500 tys. mieszkańców z województwa mazowieckiego i wielkopolskiego. Z kolei badani nieposiadający termometru zamieszkują miejscowości od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców, głównie z województwa podkarpackiego i podlaskiego.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Polacy nie chcą mierzyć temperatury w razie COVID-19 

Na pytanie, czy będą mierzyć temperaturę przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem, 57 proc. Polaków odpowiedziała, że nie zamierza. 42 proc. badanych ma przeciwne zdanie, a 2 proc. nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

Do tych, którzy nie zamierzają mierzyć temperatury, zaliczono osoby ze wsi i małych miasteczek do 19 tys. mieszkańców. W większość z nich ma wykształcenie zawodowe i zarabia do 2,9 tys. netto. Jak pokazują wyniki analizy, ta grupa badanych zamieszkuje woj. podkarpackie, lubelskie i podlaskie.

Zwolennicy pomiaru temperatury to osoby pochodzące z miast powyżej 500 tys. mieszkańców, z wykształceniem średnim i wyższym oraz zarabiające pomiędzy 5 tys. a 6,9 zł netto. Najwięcej takich osób mieszka w woj. mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim.

Posiadanie termometru zadeklarowało więcej kobiet niż mężczyzn. Natomiast w grupie ponad 18 proc. niepewnych tego faktu jest zupełnie odwrotnie i większość stanowią mężczyźni.

52 proc. uczestników sondażu, korzystających z tradycyjnych termometrów rtęciowych, używa ich ze względu na dużo niższą cenę w stosunku do elektronicznych. Według 34 proc. respondentów termometr rtęciowy podaje dokładniejszy wynik.

Badani mocno podzielni w tej kwestii

Do wyników odniósł się Piotr Piątek, współautor badania i ekspert Warmie, stwierdzając, że „Polacy są mocno podzieleni w tej kwestii”. - Wysoki odsetek osób niechętnie nastawionych do mierzenia temperatury może świadczyć o tym, że są one niedoinformowane albo lekceważą potrzebę kontroli. To jest brak ostrożności wynikający ze zmęczenia chaosem informacyjnym – dodał.

Ekspert zaznaczył, że nie można pominąć faktu, że „nawet w szeroko pojętej przestrzeni publicznej coraz rzadziej mierzy się temperaturę, a przecież to też działało w sposób edukacyjny na społeczeństwo”. Jak podkreślił, „było to mocno widoczne na początku pandemii i powszechnie podniosło dyscyplinę”.

Ankieta odbyła się w dniach 6-15 grudnia 2021 roku. Wzięło w nim udział 1006 respondentów w wieku 18-80 lat.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?