Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?

2017-08-11 18:19

Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka? Okazuje się, że jajka ze środkiem biobójczym znalazły się, wbrew niedawnym zapewnieniom ministerstwa rolnictwa, na terenie Polski. Poinformował o tym Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czy trafiły do sklepów? Czy fipronil w jajkach jest groźny? Jakie są objawy zatrucia fipronilem?

Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?
Autor: thinkstockphotos.com Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka?

Skażone fipronilem jajka, które znalazły się na terenie Polski, pochodzą z Holandii. O problemie związanym z wykryciem fipronilu w jajkach Komisja Europejska dowiedziała się 20 lipca. Jednak 9 sierpnia br. belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme oświadczył, że Holendrzy już w listopadzie 2016 roku wiedzieli o skażeniu jaj fipronilem w swoim kraju. Od tego czasu lista państw, do których trafiły skażone fipronilem jaja stale się rozszerza. W tej chwili miliony jajek wycofano już z półek sklepów w Niemczech, Belgii i Holandii, wiadomo, że skażone środkiem owadobójczym jajka znalazły się też we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i na Słowacji oraz w Polsce, choć nie wszędzie trafiły do sprzedaży w sklepach.

Skażone jaja trafiły na polski rynek

Jajka, które mogły być zanieczyszczone fipronilem, zostały wykryte w Polsce w trzech województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. Nie trafiły jednak do konsumentów. Informacje potwierdził w piątek w rozmowie z PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bodnar. Chodzi o 40 tys. sztuk jaj, które zostaną zutylizowane lub zwrócone niemieckiemu dostawcy.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można przeczytać następujący komunikat:

"Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła natychmiastowe działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców. Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)."

Czego nie wiesz o jajkach? Sprawdź!

Czym jest fipronil?

Fipronil to substancja biobójcza, wykorzystywana najczęściej do zwalczania kleszczy, pcheł i innych pasożytów u psów i kotów - zawierają ją m.in. niektóre obroże przeciwpchelne. Nie wolno jej stosować u zwierząt, które mają trafić do uboju. Do skażenia jaj doszło najprawdopodobniej podczas zwalczania insektów w kurnikach.

Zgodnie z przepisami prawa unijnego w kilogramie jaj nie powinno znaleźć się więcej niż 0,0005 mg fipronilu.

Fipronil jest klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako substancja "umiarkowanie toksyczna", która może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Jego stosowanie jest zakazane w hodowli zwierząt w celach spożywczych.

Główny Lekarz Weterynarii zarządził kontrolę farm drobiu pod kątem rodzajów używanych w nich chemikaliów.

Szkodliwość fipronilu została udowodniona poprzez obserwację zwierząt wystawionych na jego działanie. Fipronil działa przede wszystkim na układ nerwowy, może też wpływać na pracę wątroby, nerek i tarczycy. Poza tym może powodować:

Wątpliwą zaletą fipronilu jest to, że nie ma właściwości kancerogennych, nie szkodzi płodności i nie zagraża bezpośrednio ciąży.

Warto wiedzieć

Brytyjska Agencja ds. Standardu Żywności (FSA) poinformowała w czwartek, że do Wielkiej Brytanii trafiło z Holandii ok. 700 tys. jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil - to zaledwie 0,007 proc. wszystkich jaj spożywanych w Wielkiej Brytanii w ciągu roku.

Słowacka inspekcja żywnościowa wykryła w hurtowni spożywczej w mieście Vrbove koło Pieszczan na południowym zachodzie Słowacji 24 opakowania holenderskich jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil - poinformowały w czwartek słowackie media.

źródło: PAP