Rzeszów: Zasłabł w kolejce do okienka w NFZ. Zmarł pomimo reanimacji

2023-03-22 8:40

Mężczyzna z Rzeszowa czekał w kolejce oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). 90-latek nagle zasłabł. Otrzymał natychmiastową pomoc, jednak mimo podjętej reanimacji nie udało się go uratować.

Rzeszów: Zasłabł w kolejce do okienka w NFZ. Zmarł pomimo reanimacji dzięki
Autor: ŁUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Rzeszów: Zasłabł w kolejce do okienka w NFZ. Zmarł pomimo reanimacji dzięki

Tragiczne wydarzenia rozegrały się w poniedziałek przy ul. Zamkowej w Rzeszowie, w budynku oddziału NFZ. 90-latek stał w kolejce do okienka, lecz nagle stracił przytomność i upadł na podłogę.  

Reakcja jednej z pracownic oddziału była ekspresowa. Pomocą służyli także jej współpracownicy. Na miejsce zdarzenia wezwano ratowników, jednak mimo reanimacji pacjent nie przeżył.

— Mimo natychmiast podjętych działań nie udało się przywrócić funkcji życiowych u mężczyzny — przekazała asp. sztab. Magdalena Żuk z rzeszowskiej policji w rozmowie z portalem Nowiny24.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Rzeszowianin zmarł w budynku NFZ. Co było przyczyną?

Nie jest jasne, jaki był powód wizyty petenta w rzeszowskim oddziale NFZ. Rzecznik placówki Rafał Śliż przekazał, że w dniu śmierci 90-latka na miejscu zdarzenia funkcjonariusze próbowali ustalić okoliczności incydentu.

- Nie wiemy, czy (mężczyzna - red.) przyszedł w jakiejś sprawie, czy źle się poczuł i wszedł po pomoc - powiedział rzecznik. O sytuacji poinformowano także Prokuraturę Rejonową w Rzeszowie, ale ze względu na to, że dramat rozegrał się w miejscu publicznym, prokurator zdecydował o odstąpieniu od dalszych czynności.

Pierwsza pomoc przy zasłabnięciu - jak się zachować?

Jeśli jesteś świadkiem czyjegoś zasłabnięcia, pamiętaj o tych krokach:

  1. Upewnij się, że poszkodowany nie leży na niebezpiecznym terenie, w pobliżu ruchliwej drogi lub w miejscu, gdzie jest narażony na obrażenia.
  2. Sprawdź reakcję - próbuj porozmawiać, sprawdź, czy reaguje na twoje słowa lub dotyk. Jeśli nie ma reakcji, wezwij natychmiast pomoc medyczną.
  3. Ułóż poszkodowanego w pozycji leżącej - jeśli osoba jest przytomna i reaguje na twoje słowa, ułóż ją na twardym podłożu i unieś nogi powyżej poziomu serca, aby zwiększyć przepływ krwi do mózgu.
  4. Uspokój - jeśli poszkodowany jest przytomny, uspokój go i powiedz, że jesteś obok i że nie musi się martwić.
  5. Zapewnij dostęp do powietrza - udrożnij drogi oddechowe i poproś ewentualne osoby zebrane na miejscu, aby otworzyły okno lub zrobiły kilka kroków w tył.

Jeśli jesteś niepewny, co robić, zawsze warto wezwać pomoc medyczną.