Rusza Tramwaj zwany Pożądaniem - kampania edukacyjna łącząca profilaktykę zakażań HIV z dobrą zabawą
10 maja 2017 roku w Poznaniu zainaugurowana zostanie 6. edycja ogólnopolskiej kampanii Tramwaj zwany Pożądaniem - jej organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W 10 wybranych miastach Polski kursować będą roztańczone autobusy i tramwaje, w których wolontariusze udzielą informacji na temat chorób przenoszonych drogę płciową, również wirusa HIV.
Celem kampanii Tramwaj zwany Pożądaniem jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja społeczna z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. Tramwaj będzie jeździł w wybrane weekendy na trasach najbardziej uczęszczanych przez klubowiczów w 10 miastach Polski. Każdy pasażer dostanie unikatowy bilet z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test w kierunku zakażenia tym wirusem.
Od 50 do 70% seropozytywnych Polaków nie wie, że żyje z HIV. To największy odsetek wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
"Projekt IFMSA-Poland jest wart uwagi nie tylko ze względu na swój oryginalny i rozrywkowy charakter, ale także na kontekst epidemiologiczny. Aż 60 procent zakażonych w naszym kraju stanowią osoby w wieku 25-48 lat. Dlatego tak mocno wspieramy inicjatywy, których przekaz kierowany jest do młodych osób" – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Gdzie zawita Tramwaj zwany Pożądaniem
Razem z Poznaniem autobusy i tramwaje edukacyjne odwiedzą 12 miast:
- Poznań - 10 maja
- Wrocław - 11 maja
- Warszawa - 12 maja
- Bydgoszcz - 19 maja
- Szczecin - 19 maja
- Gdańsk - 20 maja
- Olsztyn - 20 maja
- Katowice - 26 maja
- Kraków - 26 maja
- Białystok - 2 czerwca
- Gdańsk - grudzień 2017 roku (w okolicach Światowego Dnia AIDS 1 grudnia)
Jazdę nietypowym pojazdem będą pasażerom umilać didżeje oraz członkowie IFMSA-Poland. W skład zespołu edukatorów w tramwajach zwanych pożądaniem wejdą studenci medycyny, którzy pełnią funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. Ponadto, w każdym tramwaju usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi i prezerwatywami
Dowiedz się jak wygląda test na HIV [WIDEO]
Tramwaj zwany Pożądaniem: przede wszystkim edukacja seksualna
"Wierzymy, że nasza kampania zwiększy świadomość młodych osób w zakresie bezpiecznych zachowań seksualnych i wpłynie na zmianę ich nastawienia do wykonywania testów w kierunku HIV. Ten wirus już nie zabija, o ile tylko osoby z nim żyjące mają opiekę medyczną i przyjmują leki antyretrowirusowe. Z HIV można żyć długo i relatywnie komfortowo. Mimo to stereotypy na temat wirusa skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Młodzi demonizują pozytywny wynik testu do tego stopnia, że rezygnują z jego wykonywania. To wszystko powoduje, że co roku HIV wykrywa się w naszym kraju u coraz większej liczby osób" - mówią Anna Rewekant, Koordynator Narodowy IFMSA-Poland ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS oraz Agnieszka Palus, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.
Kampania Tramwaj zwany Pożądaniem realizowana jest w ramach Programu Pozytywnie Otwarci. Jego celem jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwości normalnego życia z wirusem.
Materiały na temat wydarzenia oraz galerie zdjęć z poprzednich edycji akcji dostępne są na profilu Facebookowym wydarzenia: https://www.facebook.com/TramwajZwanyPozadaniemPolska/