Rusza Tramwaj zwany Pożądaniem - kampania edukacyjna łącząca profilaktykę zakażań HIV z dobrą zabawą

2017-05-10 10:13

10 maja 2017 roku w Poznaniu zainaugurowana zostanie 6. edycja ogólnopolskiej kampanii Tramwaj zwany Pożądaniem - jej organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W 10 wybranych miastach Polski kursować będą roztańczone autobusy i tramwaje, w których wolontariusze udzielą informacji na temat chorób przenoszonych drogę płciową, również wirusa HIV.

Rusza Tramwaj zwany Pożądaniem - kampania edukacyjna łącząca profilaktykę zakażań HIV z dobrą zabawą
Autor: Materiały prasowe Biorąc udział w wydarzeniach w ramach kampanii Tramwaj zwany Pożądaniem będzie można poszerzyć swoją wiedzę o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową i wykonać bezpłatny test w kierunku zakażenia wirusem HIV.

Celem kampanii Tramwaj zwany Pożądaniem jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja społeczna z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. Tramwaj będzie jeździł w wybrane weekendy na trasach najbardziej uczęszczanych przez klubowiczów w 10 miastach Polski. Każdy pasażer dostanie unikatowy bilet z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test w kierunku zakażenia tym wirusem.

Od 50 do 70% seropozytywnych Polaków nie wie, że żyje z HIV. To największy odsetek wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

"Projekt IFMSA-Poland jest wart uwagi nie tylko ze względu na swój oryginalny i rozrywkowy charakter, ale także na kontekst epidemiologiczny. Aż 60 procent zakażonych w naszym kraju stanowią osoby w wieku 25-48 lat. Dlatego tak mocno wspieramy inicjatywy, których przekaz kierowany jest do młodych osób" – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Gdzie zawita Tramwaj zwany Pożądaniem

Razem z Poznaniem autobusy i tramwaje edukacyjne odwiedzą 12 miast:

  • Poznań - 10 maja
  • Wrocław - 11 maja
  • Warszawa - 12 maja
  • Bydgoszcz - 19 maja
  • Szczecin - 19 maja
  • Gdańsk - 20 maja
  • Olsztyn - 20 maja
  • Katowice - 26 maja
  • Kraków - 26 maja
  • Białystok - 2 czerwca
  • Gdańsk - grudzień 2017 roku (w okolicach Światowego Dnia AIDS 1 grudnia)

Jazdę nietypowym pojazdem będą pasażerom umilać didżeje oraz członkowie IFMSA-Poland. W skład zespołu edukatorów w tramwajach zwanych pożądaniem wejdą studenci medycyny, którzy pełnią funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. Ponadto, w każdym tramwaju usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi i prezerwatywami

Dowiedz się jak wygląda test na HIV [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?

Tramwaj zwany Pożądaniem: przede wszystkim edukacja seksualna

"Wierzymy, że nasza kampania zwiększy świadomość młodych osób w zakresie bezpiecznych zachowań seksualnych i wpłynie na zmianę ich nastawienia do wykonywania testów w kierunku HIV. Ten wirus już nie zabija, o ile tylko osoby z nim żyjące mają opiekę medyczną i przyjmują leki antyretrowirusowe. Z HIV można żyć długo i relatywnie komfortowo. Mimo to stereotypy na temat wirusa skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Młodzi demonizują pozytywny wynik testu do tego stopnia, że rezygnują z jego wykonywania. To wszystko powoduje, że co roku HIV wykrywa się w naszym kraju u coraz większej liczby osób" - mówią Anna Rewekant, Koordynator Narodowy IFMSA-Poland ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS oraz Agnieszka Palus, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.

Kampania Tramwaj zwany Pożądaniem realizowana jest w ramach Programu Pozytywnie Otwarci. Jego celem jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwości normalnego życia z wirusem.

Materiały na temat wydarzenia oraz galerie zdjęć z poprzednich edycji akcji dostępne są na profilu Facebookowym wydarzenia: https://www.facebook.com/TramwajZwanyPozadaniemPolska/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki