Rozprzestrzeniły się po Polsce, są groźne dla zdrowia. Jak z nimi walczyć?

2023-10-13 14:35

Jesienią wiele zwierząt poszukuje schronienia przed nadchodzącą zimą. Niektóre próbują przedostać się do naszych domów. Gdy to się zdarzy, mogą stworzyć problemy i stać się plagą. Przykładem takich stworzeń są krocionogi, które nie tylko budzą odrazę ze względu na swój wygląd, ale także emitują nieprzyjemny zapach. Warto unikać kontaktu z nimi.

Rozprzestrzeniły się po Polsce, są groźne dla zdrowia. Jak z nimi walczyć?
Autor: Getty Image

Krocionogi, należące do rodziny krocionogowatych, to stawonogi z podtypu wijów. Charakteryzują się wydłużonym, segmentowanym ciałem w ciemnym kolorze. Mają małą głowę, trójsegmentowy tułów oraz wydłużony odwłok. W głowie znajdują się proste oczy, para krótkich czułków oraz narząd gryzący. Pierwszy segment tułowia, nazywany szyją, jest pozbawiony nóg, natomiast dwa kolejne segmenty mają po jednej parze nóg. Rzeczywisty odwłok rozpoczyna się od czwartego pierścienia, który składa się z połączonych ze sobą podwójnych pierścieni. Każdy z tych segmentów odwłoka wyposażony jest w dwie pary nóg. To właśnie ta cecha klasyfikuje krocionogi do grupy stawonogów znaną jako dwuparce, czyli gromada Diplopoda.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Krocionogi. Co to?

Liczba segmentów odwłokowych może być zróżnicowana w zależności od gatunku, a niektóre krocionogi mogą posiadać nawet ponad 100 takich segmentów. U samców, jedna para lub kilka par nóg może być przekształcona w aparat kopulacyjny. Po bokach tych segmentów znajdują się przetchlinki, które umożliwiają dopływ powietrza do tchawek, służących do oddychania przez krocionogi.

Czym się żywią krocionogi? Czy są groźne dla człowieka?

Stworzenia te żywią się głównie szczątkami roślin i poruszają się powoli płynnymi ruchami. W momencie zagrożenia zwijają się w kłębek i przechodzą w stan odrętwienia.

Krocionogi wydzielają substancję będącą połączeniem kwasu solnego i cyjanowodoru o nieprzyjemnym, drażniącym zapachu. Jest to mechanizm obronny mający odstraszyć m.in. pająki i mrówki. W małych ilościach substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Jednak dłuższy kontakt i wystawienie na duże ilości może wywoływać duszności oraz reakcje alergiczne, takie jak zapalenie skóry.

Krocionogi stanowią także potencjalne zagrożenie z powodu przenoszenia bakterii oraz dermatoz (chorób skóry). Na chwilę obecną brak jednak badań potwierdzających, że są one rakotwórcze.

Jak pozbyć się krocionogów?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się krocionogów jest stosowanie chemicznych oprysków. Można także spróbować zwabić je do pułapki. Jednak profilaktyka odgrywa tu kluczową rolę. Aby uniknąć inwazji krocionogów, warto zadbać o czystość i porządek wokół swojego domu. Usuwanie opadłych liści, gałęzi oraz gnijących owoców i warzyw z ogrodu pomaga ograniczyć przyciągające je źródła pożywienia.

Zamykanie pojemników na odpadki i regularne ich opróżnianie to kolejny ważny krok w zapobieganiu pojawianiu się krocionogów. Ponadto regularne wietrzenie pomieszczeń i utrzymanie odpowiedniej wilgotności pomaga unikać ich pojawienia się w domach.

Warto pamiętać, że choć krocionogi mogą być uciążliwe, są częścią naturalnego ekosystemu. Dlatego najlepiej, jeśli pozbywając się ich, stosujemy metody bezpieczne dla środowiska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki