Rezonans magnetyczny powoduje wyciek rtęci ze srebrnych plomb?

2018-06-29 12:15

Silne pole magnetyczne w nowego typu aparatach do rezonansu magnetycznego może powodować uwalnianie toksycznej rtęci z amalgamatowych wypełnień, potocznie nazywanych srebrnymi plombami. Analiza ilości rtęci pokazała, że silniejsze pole magnetyczne spowodowało ponad 4-krotnie większy wyciek, co może być szkodliwe dla zdrowia. Tak wynika z badań tureckich naukowców z Akdeniz University, których wyniki zostały opublikowane w piśmie "Radiology".

Rezonans magnetyczny powoduje wyciek rtęci ze srebrnych plomb?
Autor: Thinkstockphotos.com

Plomby amalgamatowe, czyli amalgamat stomatologiczny (inaczej zwany ortęcią), dentyści stosują od XIX i przez długi czas były podstawą stomatologii (najczęściej na tylnych zębach). Mimo że tzw. srebrne plomby w połowie składają się z rtęci, są uznawane za bezpieczne.

- W całkowicie utwardzonym amalgamacie, po ok. 48 godzinach po umieszczeniu w zębie, rtęć jest związana w jego chemicznej strukturze, a powierzchnia wypełnienia pokrywa się warstwą tlenku - wyjaśnia autorka nowego badania, dr Selmi Yilmaz. - Z tego powodu jakikolwiek wyciek rtęci jest minimalny - dodaje.

Jednak magnesy w silniejszych skanerach o mocy 7 Tesli, które są prawie pięć razy silniejsze niż zwykły skaner szpitalny - powodują korozję w amalgamacie, co powoduje wyciek toksycznej rtęci - wynika z badań tureckich naukowców z Akdeniz University, które zostały opublikowane w piśmie "Radiology".

Wysokiej mocy rezonans magnetyczny powoduje wyciek rtęci z plomb?

Autorzy nowego badania sprawdzili reakcje amalgamatowych wypełnień w nowych ultra-silnych urządzeniach oraz w typowych, stosowanych zwykle aparatach o mocy 1,5 T.

20 zębów pobranych od pacjentów w czasie leczenia wypełnili amalgamatem, a po 9 dniach umieścili je w roztworze sztucznej śliny. Część z ich poddali działaniu odpowiedniego pola magnetycznego przez 20 minut, a na część działał tylko roztwór.

Analiza ilości rtęci pokazała, że silniejsze pole magnetyczne spowodowało ponad 4-krotnie większy wyciek.

- W naszym badaniu znaleźliśmy bardzo dużą ilość rtęci po działaniu ultra-silnego pola w MRI. Możliwe, że zostało to spowodowane zmianą fazową w amalgamacie lub powstaniem mikroobwodów, które doprowadziły do wywołanej magnetycznie elektrochemicznej korozji - mówi dr Yilmaz.

Dr Yilmaz dodaje - Chociaż nie jest jasne, jak duża część uwalnianej formy rtęci jest pochłaniana przez organizm, wyniki badań wskazują, że wypełnienia amalgamatowe mogą stwarzać ryzyko nie tylko dla pacjentów, ale również dla personelu.

Wiadomo, że wysokie poziomy rtęci we krwi mogą powodować uszkodzenie mózgu, mogą zwiększać ryzyko ataku serca lub choroby serca, a także mogą zmniejszać liczbę plemników męskich lub zwiększać ryzyko, że kobieta urodzi dziecko w wadami wrodzonymi.

Rezonans magnetyczny a srebrne plomby - czy jest się czego bać?

Jednak, autorzy projektu twierdzą, że osoby korzystające ze słabszych aparatów o mocy 1,5 T nie muszą się martwić. Szkodliwy efekt nie jest widoczny w skanerach MRI 1,5 Tesli, które są powszechnie stosowane w szpitalach.

Na razie potężne maszyny 7-T są wykorzystywane głównie do badań i tylko w wybranych szpitalach. Używa go np. Szpital św. Tomasza w Londynie i uniwersytetu w Glasgow, Cardiff i Nottingham.

Nowsze, potężne skany MRI wykorzystują silniejsze pola magnetyczne, aby uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe obrazy.

Naukowcy twierdzą, że potrzebne mogą być dalsze badania, aby potwierdzić związek między obrazem MRI o wysokim polu magnetycznym a uwolnieniem rtęci z amalgamatu dentystycznego.

Zespół prowadzi obecnie trzy projekty skupiające się na oddziaływaniu pól magnetycznych na wypełnienia amalgamatowe.

Źródło:

Ex Vivo Mercury Release from Dental Amalgam after 7.0-T and 1.5-T MRI, https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.2018172597. Dostęp: 29.06.2018 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki