Remedium na uszkodzone jelita. Tę witaminę znajdziesz w kilku produktach

2023-12-04 14:52

Ta witamina odpowiada za szereg ważnych funkcji w organizmie. Wspiera pracę układu nerwowego, uczestniczy w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów oraz w produkcji czerwonych krwinek. Badacze donoszą, że może mieć także ogromne znaczenie w regeneracji komórek.

Remedium na uszkodzone jelita. Tę witaminę znajdziesz w kilku produktach
Autor: Getty Images Remedium na uszkodzone jelita. Tę witaminę znajdziesz w kilku produktach

Z roku na rok kierunek rozwoju medycyny regeneracyjnej jest naprawdę obiecujący. Swoim najnowszym odkryciem w tej dziedzinie pochwaliła się grupa hiszpańskich naukowców z Institute for Research in Biomedicine. Sprawdziła, czy kobalamina (inaczej witamina B12) może wykazywać potencjał w regeneracji tkanek. Mowa tu o procesie naprawy tkanek, które zostały uszkodzone w wyniku choroby (m.in. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, chorób serca) czy w wyniku razu (m.in. złamania kości).

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały

Odkryto niezwykłą właściwość witaminy B12

Badacze przeprowadzili obserwacje w warunkach laboratoryjnych. Jako organizmy modelowe wykorzystali myszy oraz komórki ludzkie wyhodowane w laboratorium. W tak stworzonym środowisku przystąpili do kompleksowej analizy działania witaminy B12 i wpadli na dość ciekawy trop. Ich zdaniem kobalamina może pełnić kluczową rolę w przeprogramowaniu komórkowym i regeneracji tkanek. Związek ten kryje w sobie wyjątkową właściwość, która może okazać się pomocna w przyspieszeniu naprawy tkanek i nie tylko.

Naukowcy zauważyli, że myszy, u których stwierdzono wrzodziejące zapalenie jelita grubego, miały wyraźny niedobór witaminy B12. Według ustaleń suplementowanie kobalaminy ma zwiększyć skuteczność przeprogramowania komórek, uznanego za bardzo wczesny etap naprawy tkanek.

Witamina B12 pomaga w leczeniu choroby zapalnej jelit

Jedna z autorek publikacji dr Marta Kovatcheva wyjaśniła, że "witamina B12 uczestniczy jedynie w dwóch reakcjach metabolicznych u ssaków, w tym myszy i ludzi, i jedna z tych reakcji ma istotne znaczenie dla wytwarzania znacznika chemicznego". – Ma on służyć do "znakowania" wielu białek regulatorowych DNA i samego DNA, a w rezultacie dochodzi do modyfikacji aktywności DNA, które ulega przeprogramowaniu – dodała.

Doniesienia naukowe skomentował ekspert niezwiązany z przebiegiem tych badań - dr Rosario Ligresti z prywatnej szkoły medycznej Hackensack Meridian School of Medicine w New Jersey (USA). Podkreślił, że rekrutacja komórek macierzystych stanowi element procesu regeneracyjnego. - Te komórki macierzyste muszą jednak przejść proces zwany przeprogramowaniem, aby mogły zastąpić komórki, które zostały utracone lub uszkodzone - zaznaczył.

Analiza przeprowadzona przez hiszpańskich badaczy sugeruje, że stosowanie suplementacji kobalaminy u gryzoni chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego okazało się pomocne w przeprogramowaniu i regeneracji tkanek. To jest na razie wstępna hipoteza, która będzie pogłębiona w kolejnych badaniach. Uczeni chcą sprawdzić, czy witamina B12 będzie wykazywała podobne działanie u ludzi. 

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma "Nature Metabolism".