RCB alarmuje o kolejnych przypadkach wścieklizny. Które powiaty są zagrożone?

2022-01-13 8:38

- Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie – taką informację otrzymali mieszkańcy Mazowsza mieszkający na zagrożonych wścieklizną obszarach. Jak rozpoznać chore na wściekliznę zwierzę?

zbliżenie na kota
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dla Mazowsza
  2. Obowiązkowe szczepienia kotów
  3. Jak rozpoznać chore na wściekliznę zwierzę?

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dla Mazowsza

Wtorkowy alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) został wysłany po raz pierwszy w przypadku takiego zagrożenia. Obecnie na terenach wyznaczonych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów. Wiadomość od RCB otrzymały osoby przebywające na terenie Warszawy i Radomia, a także powiatów: garwolińskiego, otwockiego, kozienickiego, mińskiego, radomskiego, wołomińskiego, zwoleńskiego.

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, na terenie Mazowsza wykryto już 110 przypadków wścieklizny, w tym 18 na terenie Warszawy. W stolicy jako obszary zagrożone wskazano następujące dzielnice: Praga-Południe, Rembertów, część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Wawer, Wesoła i Wilanów.

Choroby przenoszone przez zwierzęta

W wyznaczonych obszarach obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy i trzymania kotów w zamkniętych pomieszczeniach. Psy mogą biegać wolno wyłącznie na ogrodzonych i zamkniętych terenach. Obowiązuje także zakaz polowań, wystaw, pokazów oraz innych wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Obowiązkowe szczepienia kotów

31 grudnia 2021 roku wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie, które do dotychczasowych ograniczeń dodaje także obowiązkowe szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych. Szczepienie zwierząt jest możliwe w każdej lecznicy weterynaryjnej na koszt właściciela, a lekarz powinien wydać specjalne zaświadczenie o szczepieniu bądź uzupełnić odpowiednie dane w książeczce zdrowia pupila.

Szczepić kota należy co roku. Pierwsze szczepienie powinno zostać wykonane w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia. Potem należy szczepić go nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

- Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka. W obecnej sytuacji niezaszczepione zwierzęta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Dlatego apeluję do właścicieli psów oraz kotów, aby nie zwlekali i niezwłocznie je  zaszczepili. Unikajmy też kontaktu z dzikimi zwierzętami, nawet jeśli napotkamy ranne zwierzę nie działajmy na własną rękę, wezwijmy pomoc odpowiednich służb – wskazał w trakcie konferencji Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak rozpoznać chore na wściekliznę zwierzę?

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną dla człowieka, a jedynym możliwym działaniem ochronnym jest szczepienie zwierząt. Jeśli człowiek zostanie pogryziony przez zwierzę, które może być zagrożone chorobą, powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

Okres inkubacji choroby jest różny i zależny od wielu czynników m.in. od ilości wprowadzonego do organizmu wirusa, miejsca zranienia, gatunku i wieku zwierzęcia. Główny Inspektorat Weterynarii wskazuje, że okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów może trwać od kilku dni do ponad 7 lat, choć zazwyczaj wynosi:

  • u dużych zwierząt – od kilku do 180 dni,
  • u małych zwierząt – od kilku do 90 dni.

Objawy mogą być różne i zależne od gatunku zwierzęcia, a sama choroba może mieć postać szałową lub cichą. Nie wszystkie symptomy muszą także wystąpić u każdego zakażonego wirusem wścieklizny zwierzaka.

W przypadku psów jako główne symptomy wskazuje się m.in. niepokój, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresję, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, porażenia skutkujące np. niedowładem kończyn.

Symptomy zakażenia wścieklizną u kotów są podobne do tych, jakie odnotowuje się u psów, przy czym koci pupile mogą także nieustannie miauczeć, chować się i uciekać.