Przyspieszenie procesu szczepień w Polsce. Ile ma zostać wykonanych szczepień w kwietniu?

2021-04-12 14:13

– W tym tygodniu zamierzamy wykonać ponad milion szczepień – przekazał Michał Dworczyk szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Dodał też, że do teraz wykonano już 7,7 mln szczepień zarówno pierwszą, jak i drugą dawką szczepionki przeciw SARS-CoV-2.

Szczepienie na koronawirusa obowiązkowe? Minister Szumowski wyjaśnia
Autor: Getty Images

Minister Michał Dworczyk poinformował, że wykonano ponad milion szczepień w ciągu ostatnich 7 dni. Ma zatem „nastąpić przyspieszenie procesu szczepień przeciw SARS-CoV-2 w najbliższych tygodniach”. – Do końca kwietnia chcemy wykonać 20 milionów szczepień – dodał.

Szef KPRM przypomniał podczas wystąpienia na konferencji prasowej, że zostały uruchomione zapisy na szczepienie w wieku 59 lat. – Do tej pory od północy na szczepienia zapisał się ok. 64 tys. osób urodzonych w 1962 roku. W ostatnich 10 dniach na konkretne terminy szczepień zapisało się 900 tys. osób powyżej 60. roku życia  – powiedział Michał Dworczyk. Jak zaznaczył minister osoby w wieku 60-69 lat, uwzględniając osoby zaszczepione lub zarejestrowane w tej grupie wiekowej, jest ponad 51 proc.

- Do końca maja mamy 1,5 miliona wolnych terminów na szczepienia – przekazał pełnomocnik rządu ds. szczepień. Niemniej, jak podkreślił Michał Dworczyk, są „pewne powiaty, w których realizacja terminów szczepień może stanowić problem”. - Pracujemy, żeby wesprzeć punkty szczepień, aby każdy pacjent miał blisko siebie taki punkt szczepień – mówił.

Jak poinformował szef KPRM, skierował do ministra zdrowia prośbę o szczepienie pracowników niektórych podmiotów w trybie priorytetowym. - Chodzi tu o dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum e-Zdrowia (obsługujące między innymi system informatyczny Ministerstwa Zdrowia), instytucje, które dostarczają tlen do szpitali. Łącznie będzie to około 1800 osób – dodał.

Ile dawek szczepionki Johnson&Johnson trafi do Polski?

- W najbliższą środę przyjedzie pierwsza dostawa blisko 120 tys. szczepionek firmy Johnson&Johnson. Najpierw będzie skierowana do zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów z ograniczoną mobilnością – zapowiedział Michał Dworczyk.

Minister powiedział też, że planowane są szczepienia w zakładach pracy do końca miesiąca. - Chcemy wypracować precyzyjne zasady – zaznaczy minister. Jak dodał, szczepienia grupy nauczycieli i wykładowców zostały już zakończone.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?