Dodatkowa dawka szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będzie konieczna?

2021-04-09 11:14

Czy będzie konieczne podanie trzeciej dawki preparatu przeciw COVID-19? Chodzi głównie o te osoby, które były szczepione na początku roku. Wiceminister zdrowia udzielił odpowiedzi.

Dodatkowa dawka szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będzie konieczna?
Autor: Getty Images

- W tej chwili nie odpowiem na pytanie tak ani nie, ponieważ w tej chwili trwają badania. Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tę szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień, czy to będzie następna wiosna – powiedział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w wywiadzie dla TVP Info. Według niego trudno nawet określić, na jak długo szczepionka zapewnia ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że koronawirus mutuje. - To jest to niebezpieczeństwo, że trzeba będzie tę szczepionkę w jakiś sposób modyfikować – stwierdził.

 Jaka mutacja wirusa dominuje w Polsce?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przekazał na środowej konferencji prasowej, że w Polsce dominuje zdecydowanie brytyjska mutacja koronawirusa. Wiceminister Kraska uzupełnił tę wypowiedź, dodając, że „w naszym kraju zdarzają się tylko pojedyncze przypadku zakażeń mutacją południowoafrykańską i brazylijską”. Jak zaznaczył, „w Europie pojawiła się też odmiana nigeryjska”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że „to wszystko to mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie”.

Źródło: PAP

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?