Przyjmujesz ten lek? Producent ostrzega: może być problem z jego zakupem

2023-01-10 9:30

Do długiej listy leków, które w ostatnich tygodniach trudno jest kupić w aptece, dołączył kolejny. Tym razem chodzi o lek Saxenda, przepisywany w leczeniu otyłości oraz dużej nadwagi. O problemach z dostępnością poinformował producent leku. Obecnie preparat można kupić w zaledwie 20 proc. aptek na terenie Polski.

Przyjmujesz ten lek? Producent ostrzega: może być problem z jego zakupem
Autor: Getty Images Przyjmujesz ten lek? Producent ostrzega: może być problem z jego zakupem

Saxenda to jeden z leków, na które w ostatnim czasie pojawiło się duże zapotrzebowanie. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i przepisywany na receptę w celu zredukowania wagi – w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz dietą. Nie podlega refundacji.

Ma formę roztworu we wstrzykiwaczu i stosowany jest podskórnie, raz na dobę.

Nie wiadomo, kiedy poprawi się dostępność Saxendy

Przez kilka ostatnich miesięcy Saxenda była przeważnie dostępna w sprzedaży i można było zrealizować receptę bez większego problemu. Obecnie, jak wynika ze statystyk portalu gdziepolek.pl, Saxenda dostępna jest w zaledwie co piątej aptece na terenie Polski. Nie wiadomo, czy wynika to ze zmniejszenia produkcji, czy ze zwiększonego popytu. O możliwych kłopotach z zakupem leku poinformował sam producent, firma Novo Nordisk.

„Od producenta otrzymaliśmy informację, że w najbliższym czasie mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku Saxenda, jednak dostawy będą odbywać się regularnie. Producent zaleca pacjentom, aby monitorowali zmieniające się zapasy w aptekach lub skontaktowali się ze swoim lekarzem.” - napisano na portalu gdziepolek.pl

Wcześniejsze problemy z dostępnością leku Saxenda miały związek – jak przekazywali farmaceuci, ale też sami pacjenci, dzielący się informacjami na grupach w mediach społecznościowych – z wzmożonym popytem na lek, związanym m.in. z popularnością takich preparatów, a także z brakami w hurtowniach innych leków o działaniu odchudzającym, w tym leków na cukrzycę typu 2 przepisywanych poza oficjalnym wskazaniem. Póki co nie wiadomo, kiedy Saxenda znów pojawi się w pełnej dostępności.

Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

Saxenda jest lekiem o działaniu odchudzającym

W składzie leku Saxenda jest liraglutyd – substancja naśladująca działanie ludzkiego hormonu GLP-1, który wydzielany jest w jelitach po posiłku. Hormon ten zmniejsza uczucie głodu i przyspiesza uczucie sytości, oddziałuje bowiem na konkretne receptory w mózgu, które kontrolują te procesy.

Efektem jest stopniowa utrata masy ciała, związana z mniejszymi porcjami jedzenia i ich niższą kalorycznością. Lek ten ogranicza także wydzielanie glukagonu, pobudza natomiast wydzielanie insuliny, co w konsekwencji obniża poziom glukozy we krwi.