Przyjemny nawyk uchroni cię przed alzheimerem. To takie proste

2022-12-15 13:29

Alzheimer odpowiada za ok. 60-70 proc. wszystkich przypadków demencji. Demencja stanowi obecnie siódmą najczęstszą przyczynę śmierci i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Niestety, na alzheimera nie ma leku, a eksperci wskazują, że najlepszą profilaktyką choroby jest trening mózgu. Nowe badanie wykazało, że w tym przypadku, warto postawić na czytanie dla przyjemności.

Przyjemny nawyk uchroni cię przed alzheimerem. To takie proste
Autor: Getty Images Przyjemny nawyk uchroni cię przed alzheimerem. To takie proste

Naukowcy z Instytutu Beckmana, przy pomocy Biblioteki Publicznej w Champaign, zbadali potencjalne korzyści wynikające z czytania na poprawę pamięci. Okazało się, że ten prosty i przyjemny nawyk może skutecznie wzmocnić pamięć u osób starszych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Psychology".

Czytanie dla przyjemności wzmacnia pamięć

- Czytanie dla przyjemności, takie, które naprawdę cię wciąga, jest dobre i pomaga budować zdolności umysłowe, od których zależy czytanie – powiedziała jedna z autorkek badania Liz Stine-Morrow. Wraz z wiekiem zarówno pamięć epizodyczna, jak i robocza, mają tendencję do pogarszania się, ale czytanie może pozytywnie wpływać na oba rodzaje pamięci.

Naukowcy z Instytutu Beckmana skontaktowali się z ekspertami Biblioteki Publicznej w Champaign, by wybrać najbardziej interesujące i wciągające lektury. Książki rozdano starszym dorosłym uczestnikom badania za pośrednictwem iPadów wypożyczonych na czas trwania badania.

Urządzenia posiadały także aplikacje, które pozwalały uczestnikom śledzić swoje postępy i służyły do wypełniania specjalnych kwestionariuszy stworzonych przez grupę ekspertów. W analizach wzięło udział 76 osób w wieku 60-79 lat.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Czytanie lepsze niż rozwiązywanie zagadek

Osoby biorące udział w badaniu czytały przez 90 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Łącznie badania trwały osiem tygodni. Oddzielna grupa kontrolna, zamiast czytać, rozwiązywała zagadki słowne na swoich iPadach. Te osoby także korzystały z tej samej aplikacji, co grupa czytająca.

Przed rozpoczęciem badań umiejętności poznawcze i inne umiejętności werbalne oraz czytanie uczestników zostało ocenione w "The Adult Learning Lab" w Beckman Institute. Pod koniec ośmiu tygodni zrobiono to ponownie.

Wyniki nie pozostawiły złudzeń. Grupa, która czytała książki dla przyjemności, wykazała znaczną poprawę pamięci epizodycznej i pamięci roboczej. To pozwoliło sformułować autorom badań konkretny wniosek: regularne i zaangażowane czytanie, wzmacnia zdolności poznawcze u seniorów.

- To prawdopodobnie najlepsza droga do utrzymania naszych zdolności umysłowych i zniwelowania skutków choroby Alzheimera – podkreśliła Stine-Morrow.