Przeziębienie chroni przed COVID-19

2020-10-28 14:42

Przeziębienia, który każdy z nas przechodził nie raz w swoim życiu mogą zapewnić ochronę przed COVID-19. To główny wniosek z badania przeprowadzonego przez ekspertów chorób zakaźnych z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku (USA), a opublikowanego na łamach czasopisma „mBio”.

Przeziębienie chroni przed COVID-19
Autor: Getty Images

Jak to się dzieje, że przebyte przeziębienia chronią przed chorobą COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa?

Otóż, amerykańskie badanie dowiodło, że wirus SARS-CoV-2 wytwarza tzw. komórki pamięci B, czyli długowieczne komórki odpornościowe, które wykrywają patogeny i wytwarzają przeciwko nim przeciwciała, aby je zniszczyć i zapamiętać na przyszłość. Podczas kolejnych prób przeniknięcia patogenu do organizmu, komórki pamięci B mogą zadziałać szybciej i usunąć infekcję zanim się zacznie i będzie rozwijać.

Komórki pamięci B mają jeszcze tę cechę, że mogą przetrwać całe dziesięciolecia. Czy w rezultacie będą mogły chronić organizm, którzy przeszedł COVID-19 przed kolejnymi infekcjami? Tego badania jeszcze nie potwierdzają.

Badanie naukowców z Rochester udowodniło jednak tzw. reaktywność krzyżową komórek B pamięci. Komórki B, które kiedyś zaatakowały jakiekolwiek koronawirusy (także i te wywołujące przeziębienie), potrafią także rozpoznać SARS-CoV-2.

Naukowcy zbadali próbki krwi osób, które odbywały rekonwalescencję po COVID-19 i okazało się, że wiele z nich miało komórki pamięci B, które potrafiły rozpoznawać SARS-CoV-2 i szybko wytwarzać przeciwko nim przeciwciała. Wygląda więc na to, że im częściej zarażamy się koronawirusami wywołującymi przeziębienie, tym bardziej jesteśmy odporni na COVID-19.

Zrób to koniecznie: sprawdź czy masz objawy koronawirusa!

Czytaj też: