Przez błąd MZ nie można było go kupić. Lek przeciwbólowy wraca do sprzedaży

2022-09-22 9:59

Lek przeciwbólowy nie mógł być ostatnio sprzedawany w sklepach zielarsko-medycznych przez błąd resortu. Chodziło o nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia. Tylko w tym roku zmian w dokumencie dokonywano już dwukrotnie. Po poprawieniu błędów, lek wraca do sprzedaży.

Przez błąd MZ nie można było go kupić. Lek przeciwbólowy wraca do sprzedaży
Autor: Getty Images

Projekt rozporządzenia szefa resortu zdrowia trafił do uzgodnień wewnętrznych. Chodzi o nowelizację dt. wykazu substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznych oraz punktach aptecznych. To już druga nowelizacja rozporządzenia w tym roku.

Błąd resortu zdrowia

Korekta rozporządzenia była konieczna ze względu na fakt, że przez błędy w dokumencie, podmiotom prowadzącym sklepy zielarsko-medyczne odebrano by możliwość legalnego obrotu konkretnymi produktami leczniczymi.

- Projekt przewiduje przywrócenie prawidłowo wskazanej uprzednio pozycji w wierszu o lp. 5 w tabeli nr 3 załącznika nr 2 do rozporządzenia (Acidum acetylsalicylicum + Coffeinum) oraz usunięcie zbędnego znaku „+” w wierszu o lp. 5 w tabeli nr 2 załącznika nr 3 do rozporządzenia – wskazano w uzasadnieniu do aktualizacji rozporządzenia.

Dzięki zmianom do sprzedaży wróci m.in. lek przeciwbólowy Coffepirine. Wcześniejsza nowelizacja dokumentu objęła także inne preparaty. Od 6 sierpnia w punktach aptecznych można kupić leki zawierające np.. winpocetynę, hydroksyzynę i piracetam.

Coffepirine – co to za lek?

Coffepirine jest lekiem dostępnym w tabletkach. Substancjami czynnymi preparatu są kwas acetylosalicylowy oraz kofeina. Lek ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Preparatu nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż przez 3 dni.

Lek stosuje się w leczeniu różnego rodzaju bólu o umiarkowanym nasileniu. Coffepirine nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby mające uczulenie na którykolwiek ze składników leku również nie powinny go przyjmować. Preparatu nie zaleca się osobom zmagającymi się z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Pacjenci, u których w przeszłości występowały napady astmy oskrzelowej, wywołane podaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, z ciężką niewydolnością serca czy po operacji pomostowania naczyń wieńcowych także nie powinny stosować Coffepirine.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?