"Przetrwałem raka trzustki". Komik z Monty Pythona wyznał, że nowotwór odkryto przypadkiem

2022-10-03 10:44

Brytyjski komik i członek legendarnej grupy Monty Python, Eric Idle, ma za sobą udaną walkę z chorobą nowotworową. Trzy lata temu podczas rutynowych badań wykryto u niego raka trzustki - jednego z najgroźniejszych nowotworów, który przez lata potrafi się rozwijać po cichu, nie dając żadnych objawów. Mistrz absurdu i satyry wziął udział w akcji Stand Up to Cancer i teraz zachęca wszystkich do badań, które mogą wykryć nowotwór na wczesnym etapie.

Eric Idle
Autor: Facebook

Brytyjski mistrz absurdalnego humoru 79-letni Eric Idle opowiedział szczerze o swojej walce z chorobą w wywiadzie dla tygodnika "Time", podkreślając, że "to zabawna historia". Wyznał, że wybrał się na badania rutynowe. Zaprzyjaźniony lekarz dr David Kipper skierował go na dodatkowe testy. Niestety wyniki badań ujawniły, że choruje na raka trzustki w relatywnie wczesnym stadium rozwoju. Jak sam określił, miał "niesamowite szczęście", ponieważ zdiagnozowano u niego nowotwór złośliwy w takim momencie, w którym mógł przejść operację, dającą mu szansę na nowe życie i powrót do zdrowia.

Pierwsze objawy raka trzustki

Eric Idle przeszedł operację. Czuł się po niej jak "żywy trup"

"Gdyby spóźniono się z diagnozą tylko o dwa tygodnie, nawet nie widziałbym chirurga" – stwierdził komik. W ciągu dwóch tygodni trafił do szpitala w Los Angeles. Chciał być anonimowym pacjentem, więc na izbie przyjęć użył pseudonimu "Pan Bezczelny". Dzięki zabiegowi, który trwał pięć godzin, udało się usunąć wszystkie zmiany nowotworowe. Eric Idle stwierdził, że po operacji czuł się jak "żywy trup". Cały czas wspierała go żona i dzieci – to też dawało mu wolę walki, która jest tak niezwykle ważna w powrocie do zdrowia. U 79-latka nie doszło do żadnych przerzutów, a "węzły chłonne były całkiem czyste".

Rak trzustki to choroba o dużej śmiertelności

Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) podaje, że rak trzustki jest jedynym na świecie nowotworem z zaledwie jednocyfrowym pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia. Ta choroba to wyjątkowo trudny przeciwnik i słusznie nazywana jest "cichym zabójcą". Rozwija się powoli i podstępnie. Może dawać objawy, kiedy jest już za późno. Niektóre symptomy można pomylić z innymi schorzeniami, m.in. kamieniami żółciowymi, zespołem jelita drażliwego lub nieżytem żołądka.

Wśród pierwszych objawów raka trzustki wymienia się, m.in.:

  • osłabienie,
  • nudności,
  • brak apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • niewielkie zażółcenie odcienia skóry lub oczu,
  • wczesne uczucie sytości,
  • dyskomfort i ból w jamie brzusznej,
  • wzdęcia.

Szansę na wyleczenie raka trzustki mają pacjenci, u których choroba zostanie zdiagnozowana bardzo wcześnie. Jej rozpoznanie ustala się za pomocą badań obrazowych i endoskopowych. Najczęściej pierwszym badaniem jest ultrasonografia jamy brzusznej.