Przechorowałeś COVID-19 i nie wiesz, czy możesz przyjąć czwartą dawkę? Tyle musisz odczekać

2022-09-22 11:53

Od 16 września dostępne są szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą. Jak informował na ostatniej konferencji prasowej szef resortu zdrowia – szczepienia są dostępne dla osób powyżej 12. roku życia. Wyjaśniamy, po jakim czasie od przyjęcia pierwszego boostera oraz przechorowania COVID-19, można się zaszczepić.

Przechorowałeś COVID-19 i nie wiesz, czy możesz przyjąć czwartą dawkę? Tyle musisz odczekać
Autor: Getty Images

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował niedawno, że druga dawka przypominająca szczepionki jest już dostępna dla osób, które przyjęły podstawowy schemat szczepień i pierwszy booster. Do szczepień uprawnionych jest prawie 11 milionów Polaków.

Kto może przyjąć szczepienie?

W pierwszej kolejności szczepienie powinny przyjąć osoby, u których minęło więcej niż 6 miesięcy od podania pierwszej dawki. Jednak zarówno w przypadku przechorowania COVID-19, jak i przyjęcia pierwszej dawki przypominającej musi upłynąć 90 dni, by można było zaszczepić się drugim boosterem.

Rzecznik MZ poinformował również, że nie będzie można już wybrać konkretnej szczepionki. To dostępność preparatów będzie decydowała o tym, jaka szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 zostanie podana. Drugi booster jest zaktualizowany także przeciwko wariantowi Omikronu BA.1 lub BA.4/5 i ma chronić przed ciężkim zachorowaniem lub hospitalizacją w 90 proc.

Jak zapisać się na szczepienie?

W kwestii zapisów na szczepienia, nic się nie zmieniło. Dostępnych jest kilka sposobów. Na szczepienie przeciwko COVID-19 można zapisać się przez:

  • aplikację mojeIKP,
  • wysłanie SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333,
  • kontakt z bezpłatną infolinią Narodowego Programu Szczepień,
  • e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl,
  • kontakt z wybranym punktem szczepień.
Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19