Prowadzą do anosmii. To ich główne objawy

2023-02-27 15:25

Utrata węchu i smaku - anosmia - może dotknąć każdego. Najczęstszą przyczyną tego problemu są polipy nosa, które mają tendencje do nawracania. Warto wiedzieć, z jakimi objawami wiąże się ten stan.

Prowadzą do anosmii. To ich główne objawy
Autor: Getty Images Prowadzą do anosmii. To ich główne objawy

Problemy ze zmysłem węchu nie tylko upośledzają jakość życia, ale także odbijają się na poczuciu własnej wartości chorego. Jak podkreślają eksperci, osoby zmagające się z tym problemem mogą unikać bliskości w obawie o nieprzyjemny zapach swojego ciała. Co ważne, anosmia może stanowić poważne zagrożenie w sytuacji, gdy to właśnie zapach ostrzega człowieka przed jakimś niebezpieczeństwem, np. w przypadku wycieku gazu.

Z okazji Dnia Wiedzy o Anosmii, który przypada dziś, 27 lutego, eksperci przypominają, dlaczego nie powinno się jej ignorować.

Polipy odpowiadają za trwałe uszkodzenie węchu

Najczęściej przyczyną tymczasowej anosmii są infekcje górnych dróg oddechowych. W przypadku trwałego upośledzenia węchu często powodem jest zapalenie zatok przynosowych lub zapalenie błony śluzowej z polipami nosa. Polipy to narośle błony śluzowej nosa albo zatok przynosowych, które nie są nowotworowe.

-Mechanicznie blokują przepływ powietrza zawierającego substancje zapachowe do obszaru, gdzie znajdują się receptory węchu, dlatego pacjenci z polipami doświadczają dysfunkcji tego zmysłu – powiedział prof. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów- Chirurgów Głowy i Szyi.

Do najczęstszych objawów polipów zalicza się także:

  • uporczywy katar,
  • uczucie ucisku u nasady nosa,
  • trudności w oddychaniu,
  • bóle głowy,
  • bóle zębów.

Jeśli chory posiada polipy większych rozmiarów, może to prowadzić do deformacji struktur kostnych nosa. Wówczas stają się także powodem wielu powikłań np. zaburzeń snu czy obturacyjnego bezdechu sennego.

Wielu chorych zmagających się z umiarkowanym bądź ciężkim zapaleniem błony śluzowej nosa z polipami, cierpi także na atopowe zapalenie skóry oraz astmę.

Skutki nieleczonych zatok

Jak leczyć polipy?

Na wczesnym etapie rozwoju zaleca się leczenie miejscowe. Najczęściej obejmuje terapię glikokortykosteroidami, które aplikuje się donosowo. W zaawansowanym stadium schorzenia, pacjenci kierowani są na zabieg endoskopowy.

Cechą charakterystyczną polipów jest tendencja do nawracania. Dla chorego oznacza to często wielokrotne zbiegi i terapie sterydami systemowymi.

Eksperci wyrażają nadzieję, że w najbliższym czasie w Polsce będzie dostępna nowa terapia obejmująca leczenie biologiczne, która zgodnie z rezultatami badań klinicznych u chorych zmagających się z najcięższymi symptomami przewlekłego zapalenia zatok z nawracającymi polipami nosa, ma bardzo wysoką skuteczność. Leczenie jest już dostępne w niektórych krajach Europy oraz USA.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki