Profilaktyka raka - Polki nie chcą się badać

2021-08-16 11:50

Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów (styczeń 2021 r.) wynika, że rocznie choroby nowotworowe diagnozuje się u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów, a około milion żyje ze zdiagnozowaną chorobą.

Profilaktyka raka - Polki nie chcą się badać
Autor: Getty Images
Jak rozpoznać raka piersi?

Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i stanowi aż ⅕ (22,5%) zachorowań na raka. Często występują również nowotwory jajników lub szyjki macicy. W przypadku leczenia nowotworów dużą rolę odgrywa profilaktyka. Wszystko dlatego, że większość nowotworów wykrytych we wczesnym stadium jest wyleczalna. 

Kobiety badają się rzadziej niż mężczyźni

Dane dotyczące profilaktyki nowotworowej są zaskakujące. Okazuje się, że mężczyźni częściej wykonują badania onkologiczne w kierunku raka prostaty niż kobiety w kierunku raka piersi lub raka jajników. Wśród osób do 30. roku życia badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych wykonuje 5,3% kobiet i 8,5% mężczyzn.

Tylko 1 na 16 kobiet w wieku 20-40 lat wykonała krok do zbadania się w kierunku chorób nowotworowych. Częściej natomiast badają się kobiety w wieku 50-60 lat. Wykonują one profilaktyczne badania nowotworowe ponad półtora raza częściej (7,7%) niż młodsze kobiety (5%).

Jakie badania powinny wykonywać kobiety?

W diagnostyce raka piersi i jajników kluczową rolę odgrywają badania genetyczne BRCA1 oraz BRCA2 oraz markery nowotworowe CA15.3 (rak piersi) oraz CA125 (rak jajnika).

Badania genetyczne są szczególnie ważne dla kobiet, u których w rodzinie występowały choroby nowotworowe, w szczególności z najbliższego pokrewieństwa.

W diagnostyce raka jajnika popularność zdobywa również marker HE4.

"Inne badania, o który powinny pamiętać kobiety to palpacyjne badanie piersi, które powinno być wykonywane po 20. roku życia na każdej wizycie ginekologicznej oraz regularnie jako samobadanie. Ponadto USG piersi zaleca się wykonywać co 2 lata do 30. roku życia, a następnie co roku. Mammografię należy przeprowadzać co 2 lata pomiędzy 40. i 50. rokiem życia, a następnie również co roku" - mówi Dr Jakub Chwiećko, Head of Science w uPacjenta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki