Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

2022-08-01 9:05

Otyłość i nadwaga to coraz większy problem nie tylko wśród dorosłych, ale już dzieci. Okazuje się, że w Polsce aż 23% kobiet i 25% mężczyzn jest otyłych. U dzieci sprawa wygląda jeszcze gorzej, bo nadwagę ma już połowa nastolatków. Co można zrobić, aby przestać jeść w nadmiarze? Kiedy zgłosić się do lekarza? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Co roku na otyłość umiera ok. 2,5 mln ludzi na całym świecie. Chociaż tkanka tłuszczowa jest nam potrzebna i stanowi warstwę izolacyjną, to w nadmiarze powoduje cukrzycę typu 2., zawał, problemy z kolanami i zatory. Po czym poznać, że jest się otyłym? Jak mówi Katarzyna Wilda, która przeszła operację bariatryczną 10 lat temu, “miałam BMI powyżej 40”.

Jakie są przyczyny otyłości wśród dzieci i dorosłych? Przede wszystkim brak edukacji i staroświeckie podejście do tego, że dzieci powinny dużo jeść. Prawda jest taka, że obecnie jedzenia mamy w nadmiarze i jest ono zwyczajnie wysokoprzetworzone. Cukier jest wszędzie, a jak podkreśla prof. Wiesław Tarnowski “podatek cukrowy nie spowodował, że spożywanie napojów słodkich zmalało”.

Co można zrobić, aby uchronić siebie i swoje dziecko przed przybieraniem na wadze? Czy geny mają wpływ na to, jaką wagę będziemy mieli? Jak obecnie wygląda leczenie otyłości i co dzieje się z pacjentem po operacji bariatrycznej? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.