Praca na nocne zmiany odbija się na zdrowiu? Naukowcy uważają, że tak

2021-08-18 9:54

Pracujesz na nocnych zmianach? Naukowcy podzielili się najnowszymi ustaleniami. Osoby, które pracują w nocy, są zaliczane do grupy zwiększonego ryzyka migotania przedsionków.

Praca na nocne zmiany odbija się na zdrowiu? Naukowcy uważają, że tak
Autor: Getty Images

Zespół naukowców analizował, jak praca na nocnych zmianach wpływa na zdrowie. Ich wnioski są zaskakujące. Odkryli, że im dłużej i częściej osoby pracowały w nocy, tym były bardziej narażone na wystąpienie migotania przedsionków. Poza tym praca w nocy była związana też ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Do badań wykorzystali dane 283 675 osób.

Infekcje wirusowe  a choroby serca

Więcej informacji o badaniu

Podczas analizy naukowcy wzięli pod uwagę wiele czynników, m.in. wiek, płeć, pochodzenie etniczne, wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu, aktywność fizyczną, dietę, wskaźnik masy ciała, ciśnienie krwi, długość snu i chronotyp (czy dana osoba jest „porannym ptaszkiem” czy „nocnym markiem”).

Uczeni sprawdzili również, czy predyspozycje genetyczne są czynnikami predysponującymi do wystąpienia migotania przedsionków. Według nich w większości przypadków to nie one były główną przyczyną.

W wyniku badania stwierdzono, że ryzyko wystąpienia migotania przedsionków jest o 12 proc. wyższe u osób pracujących na nocnych zmianach niż u tych, które wykonują swoją pracę w ciągu dnia. Ryzyko to wzrastało do 22 proc. u pracowników pracujących średnio od trzech do ośmiu zmian nocnych w miesiącu przez 10 lat lub więcej. Długoterminowa praca na nocnej zmianie zwiększa też ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Ponadto zdaniem naukowców kobiety są bardziej podatne na migotanie przedsionków niż mężczyźni pracujący na nocnych zmianach przez ponad 10 lat. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest u nich wyższe o 64 proc.

Sygnał dla pracodawców

Najnowsze doniesienia skomentował prof. Yingli Lu z Shanghai Ninth People's Hospital i Shanghai JiaoTong University School of Medicine w Szanghaju. Jak wyraźnie zaznaczył, w tych badaniach chodziło o pokazanie, że praca na nocnych zmianach trwająca latami może zwiększać ryzyko najczęstszych długotrwałych zaburzeń rytmu serca. Te ustalania mają być sugestią dla pracodawców, aby zastanowili się nad częstotliwością i czasem trwania pracy w celu zadbania o zdrowie swoich pracowników, w szczególnie o ich serce i naczynia krwionośne.

To są na razie wnioski. Uczeni planują przeanalizować związek między pracą na nocnej zmianie a migotaniem przedsionków w różnych grupach ludzi.

Źródło: N. Wang, Y. Sun, H. Zhang, B. Wang, C. Chen, Y. Wang, J. Chen, X. Tan, J. Zhang, F. Xia, "Long-term night shift work is associated with the risk of atrial fibrillation and coronary heart disease", dostępny: 18.08.2021.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki