Poznano kolejny wczesny sygnał rozwoju demencji. Ma związek z tym, jak chodzisz

2022-06-06 9:55

Problemy z pamięcią uznawane są za główny znak ostrzegawczy rozwoju demencji. Jednak nowe badanie rzuca nieco inne światło na wczesne objawy tej dolegliwości. Okazuje się, że sposób chodzenia może sygnalizować, że w organizmie osoby rozwija się demencja. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

stopy
Autor: Getty Images

Demencja, czyli otępienie, jest zespołem powiązanych ze sobą objawów, która często jest mylnie postrzegana jako naturalna część starzenia się. Symptomy związane z demencją łączy pogorszenie funkcjonowania mózgu, które zwykle nasilają się z czasem. Chociaż nie ma leku na otępienie, wczesna diagnoza daje szansę na spowolnienie jego postępu. Dzięki temu chory może dłużej zachować sprawność umysłową, a jego bliscy mogą przygotować się na przyszłość.

Poradnik Zdrowie: demencja

Nowy sygnał rozwoju demencji

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota i Monash University monitorowało prawie 17 tys. osób starszych w ciągu siedmiu lat. Badacze śledzili ich funkcje poznawcze oraz prędkość chodzenia, by sprawdzić, czy spadek obu tych aspektów wiążę się z ryzykiem demencji.

Eksperci oceniali kryteria na podstawie stanu funkcjonalnego, testów poznawczych i dokumentacji klinicznej badanych.

Połączenie spadku szybkości chodu z pamięcią miało najsilniejszy związek z ryzykiem wystąpienia demencji. Zdaniem naukowców, odkrycia potwierdzają włączenie szybkości chodu do oceny ryzyka otępienia.

Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open i potwierdzają wcześniejsze odkrycia, który wykazały korelacje między spowolnioną prędkością chodzenia a ryzykiem demencji. Ten związek może wynikać z kurczenia się części mózgu odpowiedzialnej za wspomnienia, zdolność poruszania się i uczenie, czyli hipokampa.

Wcześniej przeprowadzone badania wskazały także, że ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie, jazda na rowerze, szybki marsz czy pływanie, mogą pozytywnie oddziaływać na hipokamp i go powiększać, a w konsekwencji poprawiać niektóre obszary pamięci.

Typowe objawy demencji

Lekarze i naukowcy zajmujący się demencją podkreślają, że jej objawy z czasem mogą nasilać się. W późnym stadium chory może całkowicie utracić zdolność komunikowania się i nie być w stanie samodzielnie dbać o siebie. Według NHS typowe znaki ostrzegawcze demencji niezwiązane z utratą pamięci to:

  • zaburzenia koncentracji
  • problemy ze znalezieniem odpowiednich słów
  • trudności z wykonywaniem codziennych zadań
  • dezorientacja w miejscu i czasie
  • zmiany nastroju.

Jednak by wykluczyć symptomy, które mogą wskazywać na demencję, należy skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i testy.