Nawyki dobre dla serca chronią też przed demencją. Poznaj 7 rad od kardiologów

2022-06-01 12:12

Przestrzeganie zaledwie siedmiu zdrowych nawyków może prawie o połowę zmniejszyć szansę na rozwój demencji – twierdzą naukowcy z University of Mississippi, którzy zbadali niemal 12 tys. osób. Wskazane sposoby okazały się również skuteczne u pacjentów z genetyczną predyspozycją do otępienia. Jak poprzez styl życia można zmniejszyć ryzyko demencji?

mężczyzna z demencją
Autor: Getty Images

Demencja, czyli otępienie to zespół objawów powodujących zaburzenia neurologiczne, które w konsekwencji wpływają na pamięć, zachowanie i myślenie. Z tym problemem zmaga się ok. 50 mln ludzi na całym świecie. W kolejnych latach spodziewany jest wzrost chorych, a w 2050 roku na demencję może cierpieć ponad 150 mln osób. Obecnie nie ma lekarstwa na otępienie, a dostępne leki mogą jedynie spowolnić jego postęp.

To, co dobre dla serca jest dobre dla mózgu

Łącznie w badaniach wzięło udział 8823 osoby, które na początku analiz miały 54 lata. Na podstawie podstawowych parametrów naukowcy ocenili ryzyko genetyczne, które może zwiększać prawdopodobieństwo demencji. Uczestnicy byli oceniani pod kątem tego, jak ściśle przestrzegali zaleceń lekarzy. Pod koniec badania okazało się, że u 2234 ochotników doszło do rozwoju demencji.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neurology. Choć ryzyko demencji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, budowa genetyczna, na wiele aspektów mamy wpływ. Naukowcy podkreślają, że dieta i aktywność fizyczna, a więc aspekty, które są istotne dla zdrowia serca, są także dobre dla zdrowia mózgu, szczególnie dla Europejczyków.

Grupie badaczy udało się ustalić, że najzdrowsi Europejczycy, którzy stosowali się do lekarskich zaleceń, mają niższe ryzyko demencji, nawet jeśli są w grupie o najwyższym ryzyku genetycznym. Każdy wzrost o jeden punkt w ocenie naukowców, obniżał ryzyko demencji o 9 proc. U najlepiej ocenianych ochotników ryzyko demencji zmalało od 30 do 43 proc.

Poradnik Zdrowie: demencja

7 rad od kardiologów

Przeprowadzone badanie potwierdziło, że sposoby zalecane przez American Heart Association, mogą pozytywnie wpływać nie tylko na układ krwionośny, ale także na ryzyko demencji. Na każdy z tych czynników mamy wpływ, więc możemy modyfikować swój styl życia w taki sposób, by ustrzec się przed wieloma problemami zdrowotnymi.

Jak to zrobić? Naukowcy podkreślają, że przestrzeganie zaledwie siedmiu zdrowych nawyków może prawie o połowę zmniejszyć szansę na rozwój demencji:

  • Jeśli palisz, rzuć palenie i wybierz produkty zastępujące nikotynę.
  • Jedz więcej warzyw i owoców, a także chudych mięs, np. ryb i drobiu.
  • Bądź aktywny. Wystarczy co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności na tydzień. Przynajmniej dwa dni w tygodniu wzmacniaj również swoje mięśnie.
  • Jeśli ważysz za dużo, schudnij. Otyłość i nadwaga to czynniki zwiększające ryzyko chorób serca.
  • Kontroluj poziom cholesterolu. Zbyt duża ilość cholesterolu we krwi, powoduje blokowanie naczyń krwionośnych. Aby zmniejszyć poziom cholesterolu, wystarczy zdrowa dieta i ćwiczenia.
  • Zmniejsz poziom cukru we krwi. Wysoki poziom cukru może uszkadzać nerwy, wzrok, a także naczynia krwionośne. Jak utrzymać cukier w ryzach? Niezmiennie przez odpowiednią dietę i aktywności fizyczną.
  • Monitoruj ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem silnie obciążającym układ sercowo-naczyniowy i może przyczyniać się do demencji naczyniowej.

Genetyczne ryzyko demencji

Autorzy badań monitorowali uczestników pod kątem każdego rodzaju demencji, ale w ocenie ryzyka genetycznego skupili się tylko na genach zwiększających ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Naukowcy nie byli w stanie oszacować, czy zdrowe nawyki uczestników utrzymywały się przez cały czas trwania badania. Dlatego w opinii badaczy kolejne analizy powinny obejmować różne opcje ryzyka dla wszystkich form demencji, a także stale monitorować nawyki zdrowotne badanych.

Ważnym odkryciem tego badania jest również określenie grupy o najwyższym ryzyku genetycznym, która ma pewną kopię wariantu genu, czyli zmiany w DNA związanej z chorobą Alzheimera. U 27,9 proc. Europejczyków oraz u 40,4 proc. osób pochodzenia afrykańskiego potwierdzono obecność tego genu.