Poziom ołowiu we krwi dzieci wzbudził alarm. Chińskie służby zatrzymują podejrzanych
W Chinach wykryto niepokojąco wysoki poziom ołowiu we krwi u ponad 200 dzieci. Sprawą zajęły się lokalne władze, które natychmiast rozpoczęły dochodzenie i dokonały pierwszych aresztowań. Zdaniem ekspertów źródłem problemów może być żywność w przedszkolu.

Zbyt wysoki poziom ołowiu we krwi u dzieci
Władze aresztowały osiem osób po wykryciu nienaturalnie wysokiego poziomu ołowiu we krwi u ponad 200 dzieci w wieku przedszkolnym, które zachorowały w prowincji Gansu na północnym zachodzie ChRL
- poinformowała we wtorek chińska telewizja CCTV.
Dzieci chodziły do prywatnego przedszkola w mieście Tianshui, które zostało otwarte w 2022 r. W śledztwie okazało się, że podawano im posiłki z wysoką zawartością ołowiu.
Chińskie portale Jimu i The Cover podały, powołując się na rodziców, że dzieci miały bóle żołądka i nóg, cierpiały na brak apetytu i traciły włosy. Według CCTV nadal trwa śledztwo wobec pracowników przedszkola, w tym dyrektora i jego przedstawicieli prawnych.
Telewizja podała, że przebadano 223 próbki żywności w przedszkolu. W dwóch z nich - ciastku z daktylami i bułce kukurydzianej z parówką - zawartość ołowiu wynosiła odpowiedni 1052 mg/kg i 1340 mg/kg, podczas gdy dopuszczalna norma to 0,5 mg/kg. Do szpitala trafiło jak dotąd 201 dzieci.

Czym grozi podwyższone stężenie ołowiu we krwi?
Podwyższone stężenie ołowiu we krwi to stan, który może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie narażone są najmłodsze osoby, ponieważ ich układ nerwowy wciąż się rozwija.
Nawet niewielkie dawki ołowiu mogą zakłócać ten proces, prowadząc do nieodwracalnych zmian. Skutki to m.in.:
- opóźnienia w rozwoju mowy,
- trudności w uczeniu się,
- problemy z koncentracją,
- zaburzenia zachowania,
- nadpobudliwość,
- obniżenie ilorazu inteligencji (IQ),
- przejawy agresji,
- zaburzenia depresyjne.
U dorosłych ołów może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek, anemii, uszkodzenia układu rozrodczego, obniżenia płodności oraz problemów z pamięcią i snem.
Długotrwałe narażenie zwiększa także ryzyko uszkodzeń wątroby, mózgu, szpiku kostnego, a nawet rozwoju niektórych nowotworów. Wysokie stężenie ołowiu we krwi może osłabiać odporność, zwiększając podatność na infekcje i spowalniając procesy regeneracyjne organizmu.
Szczególnie niebezpieczne są przypadki, w których zatrucie przebiega bezobjawowo przez wiele miesięcy, powodując postępujące problemy zdrowotne. Leczenie podwyższonego stężenia ołowiu polega przede wszystkim na usunięciu źródła ekspozycji oraz zastosowaniu terapii chelatującej, która pomaga wydalić metal z organizmu.
Polecany artykuł: