Jaka maska do porodu?

2020-04-17 7:14

Obowiązek noszenia maseczek dotyczy także kobiet na porodówce. Czy można urodzić dziecko mając na twarzy maskę? Co z oddychaniem? Jaka maska będzie najlepsza?

Kobiety przygotowujące się do porodu zastanawiają się teraz, jak urodzić dziecko z maseczką na twarzy? Oddech jest bardzo ważny - dzięki właściwej technice można zmniejszyć ból w trakcie skurczów. Jest także niezbędny (zwłaszcza głębokie wdechy) w trakcie parcia.

Oddech w maseczce jest utrudniony, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. WHO (choć podkreśla, że nie ma dokładnych danych) uznała, że wirus nie przenosi się przez łożysko. Przenosi się jednak drogą kropelkową, a więc rodząca może zakazić dziecko tuż po porodzie. 

Ważne jest także bezpieczeństwo personelu medycznego. Jeśli położne zachorują na koronawirusa, to nie będą mogły przyjmować porodów. Warto także dodać, że kobieta podczas przyjmowania na oddział nie ma wykonywanych testów w kierunku koronawirusa. Oznacza to, że może być zakażona, nawet jeśli nie pojawiły się żadne objawy na to wskazujące.

Jaka maseczka do porodu?

Najłatwiej oddychać w maseczce chirurgicznej. Taka maska jest skuteczna w zatrzymaniu wirusów i nie utrudnia tak złapania oddechu, jak maska z bawełny czy flaneli. Maski chirurgiczne należy zmieniać, kiedy są wilgotne. Rodząca powinna mieć ich kilka na zmianę na czas porodu.

Polecamy także: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.