Poradnik pacjenta "Pierwsza pomoc przy udarze i zawale" do kupienia z "Super Expressem"

2017-06-19 13:00

"Super Express" i serwis se.pl w ramach wspólnej akcji z portalem Poradnikzdrowie.pl przygotowali serię praktycznych poradników poświęconych udarowi mózgu i zawałowi. W przypadku tych chorób szybka pomoc i interwencja lekarza może choremu życie, dlatego należy wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy udaru, a jakie zawału i jak udzielić pierwszej pomocy.

Poradnik pacjenta Pierwsza pomoc przy udarze i zawale do kupienia z Super Expressem
Autor: thinkstockphotos.com

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Konieczna jest wtedy szybka hospitalizacja chorego - liczy się każda minuta. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać objawy udaru i udzielić choremu pierwszej pomocy.

Zawał serca spowodowany jest jego niedotlenieniem. Podobnie jak przy udarze jest stanem zagrażającym życiu i liczy się tu każda chwila. Oczekując na przyjazd karetki, należy podjąć akcję ratunkową - przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie. Brak natychmiastowej reakcji grozi śmiercią!

Harmonogram ukazywania się poradników o udarze i zawale w "Super Expressie":

19.06 poniedziałek pierwsza pomoc przy udarze i zawale oraz zasady żywienia dla sercowców – co ze sobą łączyć, jakich produktów unikać, jak dobrać wartość kaloryczną i jak skomponować posiłki?

20.06 (wtorek) - zawał: objawy, przebieg, leczenie, pomoc, grupy ryzyka

21.06 (środa) – udar: objawy, przebieg, leczenie, pomoc, grupy ryzyka