Pora picia kawy ma znaczenie. Lepiej zrezygnuj z kofeiny w tych sytuacjach

2022-07-22 13:13

Kawę codziennie pije 75 proc. Polaków, a co drugi sięga po nią nawet kilka razy dziennie. Pijesz kawę rano, w południe, czy może pod wieczór? Zdaniem ekspertów picie kawy w niektórych porach dnia negatywnie wpływa na organizm.

Uśmiechnięta kobieta niesie kubek z kawą
Autor: Getty Images

Kawa ma wiele właściwości zdrowotnych. Przyjmuje się, że ten napój m. in. zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, niewydolności serca oraz pomaga w utracie wagi. Należy jednak pamiętać, że pozytywne działanie kawy ogranicza się do spożywania jej odpowiedniej ilości. Optymalną dzienną dawką kofeiny jest 400 mg. Ważne, by nie przekraczać 4 kubków kawy na dobę.

Zbyt duża dobowa ilość kofeiny może mieć negatywny wpływ na osoby z problemami kardiologicznymi, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Kiedy lepiej nie pić kawy?

Naukowcy dowiedli, kiedy lepiej nie pić kawy. Okazuje się, nie powinno się pić kawy po godzinie 12:00. Choć wielu osobom może się wydawać, że jest to wczesna pora, eksperci twierdzą, że picie kawy po południu może wpłynąć na zakłócenie harmonogramu snu.

Okazuje się również, że kawy nie powinno się pić w czasie posiłków. Wszystko ze względu na zawartość szczawianów, które zmniejszają wchłanianie żelaza, wapnia czy magnezu. Naukowcy radzą, by zachować minimum godzinę przerwy między piciem kawy a następnym posiłkiem.

Kawy nie powinno się również pić w godzinach wydzielania kortyzolu – hormonu stresu zwiększającego działanie kofeiny. Przyjmuje się, że kortyzol uwalniany jest między godziną 8:00 a 9:00, 12:00 a 13:00 oraz 17:30-18:30.

Kawy nie powinno się również pić na czczo. Kawa należy do kwaśnych napojów, więc picie jej na pusty żołądek może powodować ból lub pieczenie w okolicach żołądka. Kawy na czczo nie powinny pić szczególnie osoby cierpiące na zgagę, refluks i problemy trawienne.

Kawy nie powinno pić się także o porach przyjmowania leków. Wszystko dlatego, że kofeina może mieć negatywny wpływ na wchłanianie leków. Pamiętaj więc, by nie popijać lekarstw kawą.