Popularny lek na receptę niedostępny. Dostawy nie są już przewidywane na polski rynek

2022-06-04 19:32

Zła wiadomość dla chorych zmagających się z przewlekłymi stanami zapalnymi. Lek Fenle zniknął z półek aptek i hurtowni. Pacjenci mieli problemy z wykupieniem leku już w połowie maja.

tabletki
Autor: Getty Images

W połowie maja pacjenci zgłaszali, że mają problemy ze znalezieniem leku w aptekach. To preparat z importu interwencyjnego, stanowi także zamiennik dla innego ważnego leku. Jak informuje portal gdziepolek.pl - kolejne dostawy leku nie są przewidywane na polski rynek.

Fenle – co to za lek?

Fenle to lek z importu interwencyjnego. To preparat w postaci tabletek stosowany w leczeniu chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i toczeń rumieniowaty. Fenle stosowany jest również w zapobieganiu i leczeniu malarii. Substancją czynną leku jest hydroksychlorochina.

Hydroksychlorochina to pochodna chlorochiny, która zabija pasożyty. W szczególności te wywołujące malarię. Fenle, który w składzie ma właśnie tę substancję, wykazuje działania przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Nowe metody leczenia chorób stawów

To ważny zamiennik innego leku

Fenle jest zamiennikiem innego leku – Plaquenilu. Lek ten dobrze znają osoby zmagające się z przewlekłymi stanami zapalnymi mięśni, stawów, więzadeł lub ścięgien. Zamiennik różni się od oryginału liczbą tabletek i dawką, dlatego dawkowanie preparatu wymaga korekty.