Popularny lek na astmę wycofany! Zobacz szczegóły

2020-06-24 11:02 Monika Ochnik

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał właśnie decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego leku o nazwie Ventolin, który jest powszechnie stosowany przez astmatyków i osoby zmagające się ze stanami skurczowymi oskrzeli różnego pochodzenia. Która partia leków zostanie wycofana?

23 czerwca 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił, że na terenie całego kraju wycofuje z obrotu lek Ventolin (Salbutamolum, 100 mcg/dawkę inh.), aerozol wziewny, zawiesina, o numerze serii XW9E i terminie ważności 10.2021.

Głównym składnikiem Ventolinu jest salbutamol, który rozszerza oskrzela, dlatego jest często stosowany u osób z zaburzeniami oddychania, astmą oraz podobnymi stanami, zapobiega też objawom astmy wywołanym aktywnością fizyczną i kontaktem z alergenami, które mogą wywołać napady duszności. Ventolin jest sprzedawany w postaci aerozolu inhalacyjnego (zawiesina), który pomaga utrzymać drożność dróg oddechowych, zmniejsza ucisk w klatce piersiowej, łagodząc świszczący oddech i kaszel spowodowany przez astmę.

Produkt leczniczy Ventolin jest przepisywany zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom od 4. roku życia.  

Dlaczego wycofano partię leku Ventolin z obrotu?

W komunikacie wydanym przez GIF możemy przeczytać, że wycofanie serii leku Ventolin nastąpiło na wniosek przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, ponieważ seria XW9E została oznakowana niepowtarzalnym identyfikatorem produktu leczniczego, który wskazuje odczyt serii jako wycofanej. Ów identyfikator oznacza zabezpieczenie, które umożliwia weryfikację autentyczności i identyfikację opakowania jednostkowego. Jednocześnie nie ma możliwości zmiany statusu tej serii w systemie, co oznacza, że ta konkretna seria nie spełnia wymagań dotyczących identyfikacji produktu leczniczego.

Podmiotem odpowiedzialnym jest GlaxoSmithKlein (Ireland) Limited, a przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego - GSK Services Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Więcej informacji na: https://rdg.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Decision/Decision?id=4239

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE