Polacy stworzyli zapachy, które przyspieszą odchudzanie. Teraz szukają ochotników

2024-02-12 12:43

Zaburzenia odżywiania mają bardzo zróżnicowane podłoże. Niemniej jednak, to właśnie psychiczny aspekt jest bardzo istotny w procesie ich leczenia. Bodźce odbierane przez nasz mózg w połączeniu z różnymi zależnościami - w tym traumami związanymi z jedzeniem, czy niechęcią do zapachu lub konsystencji pożywienia - często determinują apetyt. Polscy naukowcy mają szansę odmienić sytuację wielu osób.

Polacy stworzyli zapachy, które przyspieszą odchudzanie. Teraz szukają  ochotników
Autor: Getty Images Polacy stworzyli zapachy, które przyspieszą odchudzanie. Teraz szukają ochotników

Zespół polskich badaczy, pod kierownictwem dr. Jacka Łyczko, stworzył "zapachowe prototypy", które mają regulować apetyt. Specjaliści z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stworzyli 12 aromatów pobudzających apetyt i 4, które będą go redukować.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Pomocne nie tylko dla niejadków. Polacy stworzyli zapachowe prototypy

Zaburzenia odżywiania to nie tylko powszechnie znana anoreksja czy bulimia. Problemów z właściwym przyswajaniem pokarmów jest znacznie więcej. W grę wchodzą uprzedzenia, fobie i inne zależności. Podłoże problemu również bywa bardzo złożone, ponieważ mówimy nie tylko o czynnikach stricte psychologicznych, ale także biologicznych, środowiskowych, genetycznych czy nawet osobowościowych. Przykładem może być otyłość, która dotyka coraz większą część populacji na całym świecie.

Z danych WHO wynika, że ponad miliard ludzi na całym świecie już boryka się z otyłością. Wśród nich 650 milionów to dorośli, 340 mln to nastolatki, a 39 mln dzieci. Warto podkreślić, że w ślad za otyłością idzie wiele groźnych schorzeń takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zawał czy udar. Badania polskich specjalistów dają jednak nadzieję na to, że leczenie otyłości może być nieco łatwiejsze niż dotychczas.

Specjaliści z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu tworzyli 16 różnych zapachów, których zadaniem będzie regulowanie apetytu. 12 z nich ma pomóc tym, którzy borykają się z jego brakiem, a pozostałe 4 mają powstrzymać przed nadmiernym spożywaniem posiłków.

Zapachy na apetyt? Nie będzie straszenia

Dr Jacek Łyczko z Katedry Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z zespołem stworzył prototypy zapachów, które mogą pomóc nie tylko seniorom borykającym się z brakiem apetytu, ale także osobom z otyłością. 

Jak wskazuje naukowiec, jego celem nie było skomponowanie zapachu, który odstraszy od jedzenia, ale takiego, który spowoduje uczucie sytości. Dzięki temu pacjent uniknie negatywnych skojarzeń czy traum, a zarazem powstrzyma się przed sięganiem po kolejne porcje jedzenia.

- Chcemy wywołać uczucie sytości, które będzie kojarzyło się np. ze zjedzeniem pysznego, ale kalorycznego deseru. Chcemy też skierować ich apetyt na zdrowsze produkty. Żeby miały na przykład ochotę na pełnoziarniste pieczywo, a nie na białą bułkę. Dzięki temu będą jadły mniej i lepiej - wyjaśnia autor badań.

Jak wskazuje portal Kopalnia Wiedzy, badania nad projektem rozpoczęły się już w 2021 roku. Początkowo w drodze ankiety zbierano informacje na temat zapachów i skojarzeń jakie budzą. Następnie za pomocą rezonansu magnetycznego weryfikowano, jak dana kompozycja aromatów wpływa na mózgi badanych. 

Dzięki analizom chemicznym udało się ustalić, że największy potencjał do wzmacniania apetytu miały określone kwasy organiczne (C6, C8, C9),  liniowe aldehydy (C7, C8, C10 i C12), a także limonen, furfural, α-pinen, benzaldehyd i 6-metylo-5-hepten-2-on. 

Natomiast zmniejszenie apetytu było możliwe dzięki zapachom pochodzenia owocowego (np. octan izoamylu), kwiatowego (np. α-terpineol, linalol), ziołowego (np. β-pinen, kamfora, karwon) i balsamicznego (np. 2-acetylofuran).

Co ważne, obecnie trwa rekrutacja do badań konsumenckich. Oznacza to, że do projektu mogą zgłosić się osoby w wieku 65+ oraz te, które borykają się z nadwagą czy otyłością. Na początku uczestnicy powąchają wybrane próbki i wypełnią formularz. Na kolejnym etapie znów powąchają wskazane zapachy, ale tym razem otrzymają propozycję posiłku. 

Uczelnia podkreśla, że za udział w badaniach przewidziane jest wynagrodzenie. Osoby spełniające wskazane kryteria mogą wysyłać zgłoszenia na adres range.rekrutacja@upwr.edu.pl lub telefonicznie: 71 320 10 00.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki