Polacy coraz częściej się nie szczepią. "Zachorowanie często wiąże się z koniecznością hospitalizacji"

2024-03-18 17:59

W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym. Jednak najnowsze dane Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych wskazują na alarmujący trend. Polacy coraz częściej rezygnują ze szczepień ochronnych. Poziom wyszczepialności na grypę spadł do zaledwie 5,5%.

Polacy coraz częściej się nie szczepią. Zachorowanie często wiąże się z koniecznością hospitalizacji
Autor: Getty Image Polacy coraz częściej się nie szczepią. "Zachorowanie często wiąże się z koniecznością hospitalizacji"

Ta sytuacja rodzi poważne pytania o przyczyny tak niskiego zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie. A także o potencjalne konsekwencje dla zdrowia publicznego.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Szczepienia na grypę nie przyciągają Polaków

Eksperci podkreślają, że jednym z głównych powodów spadku zainteresowania szczepieniami jest brak precyzyjnych i aktualnych danych dotyczących zachorowań na grypę oraz brak informacji nt. skutków nieleczonej choroby. Informacje te są kluczowe dla podnoszenia świadomości o zagrożeniach, jakie niesie za sobą brak szczepień.

Dodatkowo bariery systemowe, takie jak problemy z dostępem do szczepień w aptekach czy skomplikowana procedura uzyskania refundacji, znacząco utrudniają realizację programu szczepień.

U osób starszych zachorowanie na grypę często wiąże się z koniecznością hospitalizacji, która może przyczynić się do znacznego i trwałego spadku sprawności, a w konsekwencji do obniżenia poziomu samodzielności pacjenta i pogorszenia jego jakości życia – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, cytowany przez RadioZET.

Grypa – niebezpieczna szczególnie dla seniorów

Grypa nie jest zwykłym przeziębieniem – może prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych i z osłabionym systemem odpornościowym. Stąd szczepienia przeciwko grypie są nie tylko formą ochrony indywidualnej, ale również środkiem zapobiegającym obciążeniu systemu opieki zdrowotnej.

Czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Aby odwrócić trend spadkowy wyszczepialności, konieczne jest wprowadzenie zmian na wielu poziomach. Po pierwsze, należy usprawnić proces dostępu do szczepień, eliminując bariery administracyjne i systemowe. Po drugie, ważna jest intensyfikacja działań edukacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z grypą oraz skuteczności i bezpieczeństwie szczepień.

W obliczu rosnącej liczby osób starszych, szczepienia stanowią kluczowy element profilaktyki zdrowotnej. Jak podkreślają eksperci, w starzejących się społeczeństwach, gdzie występowanie co najmniej dwóch chorób współistniejących nie jest rzadkością, profilaktyka, w tym szczepienia przeciwko grypie, jest najlepszą metodą ochrony przed wirusami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki